Vláda kývla na výhodné úvěry na opravy bytových domů

Praha - Majitelé bytových domů mají vyšší šance, že od příštího roku budou moci žádat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) o výhodné úvěry na opravy svých nemovitostí. Vláda ve středu schválila poslanecký návrh zákona, který má fondu umožnit na modernizace domů půjčovat, jak uvedla mluvčí fondu Jana Marešová.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Financování úvěrů zajistí fondu bydlení Evropská unie. Pilotní projekt bude mít v roce 2013 k dispozici 600 milionů korun. Peníze na úvěry budou pocházet z unijního nástroje s názvem Jessica, který slouží zejména k podpoře rozvoje městských oblastí. „Částku 600 milionů korun, která je ve FN Jessica k dispozici pro rok 2013, považujeme za startovní. Na rozdíl od dosud používaných dotací se tak okruh příjemců podpory nebude zužovat,“ prohlásil ředitel SFRB Jiří Koliba.

V předchozích letech poskytoval program Nový panel úrokové dotace na podporu modernizací bytových domů. V roce 2011 mohl na tento účel fond bydlení uzavřít smlouvy za miliardu korun. Kvůli převisu žádostí musel fond už v květnu přijímání žádostí o dotace zastavit. Na letošní rok fond žádné peníze pro Nový panel nedostal.

Byt v Londýně
Zdroj: ISIFA/View
Autor: Grant Smith

Za novelou zákona o fondu bydlení stála skupina poslanců napříč politickými stranami v čele s poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS). Podle prvních propočtů se podle předkladatelů ukazuje, že by oprava domu mohla být s nízkoúročeným úvěrem až o 100 tisíc korun levnější, než byla s programem Panel.