Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za tři roky

Peking - Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí opět zpomalila svůj růst, který byl nejpomalejší za téměř tři roky. Analytici se však domnívají, že v příštích měsících ekonomika oživí. Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 8,1 procenta, nejpomaleji od druhého čtvrtletí 2009, po růstu o 8,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku, jak vyplývá z údajů čínského statistického úřadu.

Peking omezil přístup k úvěrům i k investicím s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížení cen v obchodech. Teď ale mají nejhorší čísla za poslední tři roky. „Míra ekonomického růstu v Číně znovu padá. Z velké většiny to je výsledek politiky, kterou si čínská vláda sama vědomě nastavila,“ řekl mluvčí čínského statistického úřadu Šeng Laj-jün.

Analytici, které oslovila agentura Reuters, čekali 8,3procentní růst. Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům a investice s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit růst cen.

Ardo Hansson, ekonomický expert na Čínu, Světová banka:

„Můžete si všimnout, že domácí politika zaměřená na investice se zpřísňuje. Zpomalují investice i vládní stimuly do nemovitostí. Na druhou stranu, světlým místem je v tuhle chvíli růst spotřeby. Ta zůstala vysoko, stejně tak zaměstnanost.“ 


Video Čínská ekonomika
video

Čínská ekonomika

Další prudké zpomalení by mohlo mít celosvětový dopad

Navíc nekontrolované prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad, protože by snížilo poptávku po ropě, průmyslových komponentách a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý. Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny v nejvyšších postech.

„Znamenalo by to jistě problém pro čínskou vládnoucí elitu, která v podstatě model založený na exportu prosazovala dlouhodobě. Jisté nebezpečí by to znamenalo i pro zbytek světa, který čím dál tím více spoléhá na čínskou domácí poptávku,“ vysvětlil analytik ČSOB Jan Čermák.

Čínu čeká podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru „měkké přistání“ a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohl klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa. Podle odhadů SB a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.