Podle majitelů a ředitelů tanečních škol klesl v posledních letech zájem stedoškoláků o taneční o 20 až 30 procent. „Problém je, že středoškoláků je málo, což je vidět i na středních školách, kde v ročnících je méně dětí,“ upozornil taneční mistr Jiří Plamínek. Tradičně se v kurzech učí standardní a latinskoamerické tance. Současným trendům se přizpůsobuje hlavně výběr hudby. Oblíbené jsou taky tance, typické pro české prostředí.
Kurzy jsou nejdražší pro dívky, které chtějí tančit v Praze. Ty zaplatí zhruba 4 tisíce korun, jejich partnerům stačí poloviční obnos. A za dva tisíce můžou do tanečních chodit i středoškoláci na většině dalších míst v Česku. „Samozřejmě dáváme i velké slevy, pokud se hlásí v páru,“ podotkla ředitelka Taneční školy Národního domu na Vinohradech Růžena Chladová.

Nalákat se taneční školy snaží klienty také na nejrůznější dárky. Jako bonus nabízejí třeba DVD s hudbou nebo ukázkami tanců. Populární jsou také slevové kupony na společenské oděvy či obuv do renomovaných obchodů.
Přestože středoškoláků ubývá, taneční parkety zdaleka nezejí prázdnotou. V tanečních školách totiž studenty stále častěji nahrazují jejich rodiče. „Pro spoustu dospěláků je to vlastně jediná šance, jak se vidět, jsou v práci celý den, večer se sejdou a absolvují spolu nějaký kulturní zážitek,“ soudí učitelka tance Lucie Veselová.
