RWE ztrácí na trhu s plynem zákazníky, zisk ale zvýšila

Praha - Energetická skupina RWE v České republice loni zvýšila čistý zisk o pět miliard korun na 14,1 miliardy korun. Plynárenský gigant RWE Transgas se pak vymanil z předloňské ztráty a realizoval zisk 9,35 miliardy korun. Na pozitivním výsledku se však podílely především dividendy z dceřiných firem Net4Gas a RWE Gas Storage.

„Přeprava a skladování zemního plynu generují stabilní hospodářské výsledky, ale vlastní obchod se zemním plynem je nadále ovlivněn nevýhodností dlouhodobých kontraktů s ruským producentem,“ uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

RWE Transgas pokračuje v arbitrážním řízení s ruským dodavatelem plynu Gazprom Export. Předmětem sporu jsou nákupní ceny zemního plynu. RWE požaduje, aby se snížily a více odpovídaly současnému vývoji na trhu. Kvůli drahým dodávkám firma loni zdražila plyn o několik desítek procent. Výsledek arbitráže čeká RWE na začátku příštího roku.

RWE na trhu s plynem ztrácí - kvůli dlouhodobým kontraktům

RWE je nejsilnějším hráčem na tuzemském trhu s plynem, jeho podíl na trhu ale již klesl pod 50 procent. Pro zastavení tohoto propadu je podle Herrmanna nutné vyřešit problém s cenami dlouhodobých kontraktů za plyn. A s tím by mohlo pomoci právě ukončení arbitráže s Gazpromem.

„Očekáváme, že arbitráž se ukončí v prvním kvartále příštího roku. Konečně koupíme za ceny, za které jsme schopni prodávat,“ podotkl Hermann. „Právě ty dlouhodobé kontrakty jsou teď pro společnost velice nevýhodné, táhnou ji ke dnu,“ potvrdil analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Na trhu s elektřinou chce firma expandovat

RWE v ČR dodává zemní plyn více než dvěma milionům zákazníků. RWE Transgas odpovídá za nákup a tranzit zemního plynu a jeho velkoobchod. RWE Gas Storage se zabývá skladováním plynu, Net4Gas provozuje síť tuzemských plynovodů. Co RWE ztrácí na plynu, snaží se vynahradit prodejem elektřiny. Na konci loňského roku měla přes 136 tisíc odběratelů. I když je na trhu s elektřinou nováčkem, hodlá v expanzi pokračovat. „V letošním roce chceme to číslo navýšit zhruba o nějakých 90, 100 tisíc. Takže koncem roku bychom rádi měli zhruba 230 tisíc klientů,“ podotkl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.