Albánci Nečase ujistili, že problém s ČEZem chtějí řešit

Tirana - Premiér Petr Nečas se dnes v albánském hlavním městě setkal se svým protějškem Salim Berishou. Jedním z hlavních bodů jednání byly problémy, které v zemi musí řešit místní pobočka ČEZu. Tamní úřady totiž na začátku roku zdvojnásobily cenu elektřiny. Zdražení se ale nepromítlo do cen pro běžné zákazníky a náklady tak platí právě albánská pobočka ČEZu, která již vyzvala Světovou banku k řešení situace.

Albánský premiér Sali Berisha dnes svého českého kolegu Petra Nečase ujistil, že je snahou a cílem albánské vlády vyřešit problémy, které v zemi ČEZ má. Nečas na tiskové konferenci zdůraznil, že česká strana si je vědoma celé řady problémů a nedorozumění, věří však, že je lze odstranit jednáními.  

„Máme zájem na úspěchu českých firem i na úspěchu akvizice ČEZu tady v Albánii. Byl jsem dnes ujištěn, že i albánská vláda má zájem na tom, aby tato akvizice dopadla úspěšně,“ řekl Nečas. Připomněl, že osud ČEZu v Albánii bude signálem nejen pro české firmy, ale pro celý středoevropský region Evropské unie, protože český elektrárenský gigant patří mezi pět největších evropských energetických firem.  

Podle albánského premiéra dnes oba politici otázku albánských investic ČEZu podrobně probírali a jsou na dobré cestě k řešení. Neuvedli však, jak a do kdy hodlají řešení nalézt. ČEZ vyzval k řešení Světovou banku, jinak by uplatňoval garance 60 milionů eur (asi 1,5 miliardy korun), které banka na investici do albánské distribuce poskytla.  

Albánský premiér Sali Berisha
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Dospiva

Státní výrobce, kterému regulátor zvýšil ceny, je monopolním dodavatelem pro ČEZ Shpërdarje. Zdražení však nijak nebylo promítnuto do cen pro koncové zákazníky, dopady rozhodnutí tak nese pouze firma. ČEZ se s vládou na přelomu února a března dohodl na vzájemném zápočtu pohledávek, podmínky umožňující návratnost vložených investic však podle firmy dosud nebyly nastaveny. 

Albánie jedná v nejlepším zájmu pro spotřebitele

Berisha dnes zdůraznil, že jeho vláda postupuje transparentně a volí co nejčistší cestu. Vláda v Tiraně má podle něj zájem na úspěchu ČEZu v zemi, je ale potřeba toho dosáhnout „v nejlepším zájmu pro albánské spotřebitele i korporátu ČEZ tady v Albánii“. ČEZ získal majoritní podíl 76 procent v jedné z albánských distribučních společností v lednu 2009. Tehdy se s albánskou vládou dohodl na poskytnutí záruk ze strany Světové banky. Důvodem byly právě obavy investorů ze zásahu albánského regulátora, které mohly celou transakci ohrozit.

Přes problémy ČEZu dnes Nečas zdůraznil, že obě země vidí velký potenciál pro české firmy právě v investování do albánské energetiky, těžebního průmyslu či turistického ruchu. České firmy mohou podle něj intenzivně a kvalitně působit také například při rozvoji železničních či tramvajových tratí. Nečase na cestě v Albánii a v úterý v Makedonii doprovází ministři průmyslu Martin Kuba, dopravy Pavel Dobeš a početná podnikatelská delegace.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského

16.04.2012 Z23

Telefonát Davida Miřejovského