Britští experti: Rizika těžby břidlicového plynu jsou zanedbatelná

Londýn - Zpráva britských vládních expertů podpořila těžbu břidlicového plynu, která během posledních několika let transformovala americkou energetiku. Vláda v Londýně nyní zřejmě zruší roční moratorium na průzkum a těžbu plynu v zemi, a Británie se tak bude moci stát jedním z největších světových producentů plynu. Proti těžbě břidlicového plynu v USA i v Evropě nicméně brojí ekologičtí aktivisté.

Zpráva expertů označila za bezpečné obnovení testů a těžby pomocí hydraulického štěpení čili frakování, v němž se do skalních formací vhání pod tlakem voda, písek a malá příměs chemikálií upravujících vlastnosti vody. Zapotřebí bude ale dodržovat přísnější pravidla pro monitorování seizmické aktivity a sledování vrtů, uvedla úterní zpráva.

„Riziko seizmické aktivity spojené s hydraulickým štěpením je malé a pravděpodobnost škod z něho je mimořádně malá. Navrhujeme, aby frakování pokračovalo podle našich doporučení,“ shrnul jeden z autorů zprávy Brian Baptie.

Loni v květnu musela firma Cuadrilla Resources přerušit práci na vrtech u Blackpoolu poté, co se v oblasti objevily malé otřesy o síle kolem dvou stupňů Richterovy stupnice. Experti doporučili systém „semaforu“, kdy se bude muset čerpání v určité oblasti přerušit, pokud červené světlo ukáže seizmickou aktivitu 0,5 stupně. Ministerstvo energetiky bude nyní šest týdnů přijímat ke zprávě komentáře veřejnosti. Poté vydá konečné rozhodnutí o budoucnosti průzkumu a těžby břidlicového plynu v Británii.

Zásoby plynu v severozápadní Anglii by mohly Británii živit 60 let

Jen firma Cuadrilla odhaduje zásoby plynu ve své zkoumané oblasti v severozápadní Anglii na na 5,6 bilionu metrů krychlových, což by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby. Podle expertů je v Británii a zejména pod jejími pobřežními vodami několikanásobně větší množství plynu vázaného v horninách.

Rozvoj nových zdrojů plynu v Británii by mohl mít přímý dopad na evropský trh s plynem, kde jsou ceny kvůli dlouhodobým kontraktům s dodavateli mnohem vyšší než v USA. Mohl by ovlivnit i přístup evropských zemí k těžbě břidlicového plynu a snížit vliv loňského zákazu hydraulického štěpení ve Francii kvůli údajným rizikům poškození životního prostředí.

Odpor proti břidlicovému plynu se zvedá v Polsku i v ČR

Kromě Británie má značné zásoby břidlicového plynu také Polsko. I tam se ale vůči těžbě zvedá vlna odporu ze strany ekologů i obyvatel. O těžbě břidlicového plynu se uvažovalo i v Česku – na Náchodsku a Trutnovsku. Kvůli odporu místních se ale ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) rozhodl zrušit souhlas se stanovením průzkumného území.

Aktivisté v Evropě i USA vyvíjejí tlak na zákaz těžby břidlicového plynu a mírné otřesy v Anglii spojované s vrty byly vodou na jejich mlýn. Poukazují také zejména na rizika znečištění podzemní vody, ta jsou ale ve světle vývoje v USA velmi nadsazená. Tamní Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) za celou dobu hydraulického štěpení dokumentovala jediný případ znečištění vody, a to ještě z raných dob frakování, z roku 1987. Nyní vyšetřuje druhý takový případ ve Wyomingu, její předběžný nález však úřady státu ostře kritizovaly a někteří experti se domnívají, že EPA mohla kontaminaci způsobit sama svými monitorovacími vrty.