Měla to být největší důlní investice v historii Peru, částka se měla vyšplhat téměř k pěti miliardám dolarů. Vláda si slibovala tisíce nových pracovních míst, jenže místní začali stávkovat a prezident nakonec odvolal i premiéra. Investici slibuje společnost Newmont, peníze teď ale jisté nejsou, lidé se bojí o pitnou vodu.
„Naším úkolem není prohlásit, že je tento projekt proveditelný nebo neživotaschopný. To musí rozhodnout správní orgány. My pouze posuzujeme technické možnosti a hledáme lepší alternativy,“ tvrdí Luis Lopez, mezinárodní expert.
Změnám v plánu se Newmont nebrání, lidé slaví
Americký těžební gigant Newmont s případnými změnamy v projektu souhlasí. Místní slaví úspěch. „Chci říct lidem, že Cajamarca slaví velké vítězství. Neexistuje žádný odpor proti soukromým investicím. Je nutné vytvořit transparentní nástroje řízení. Díky nim se potom projekt úspěšně rozjede. Dosáhli jsme toho, že peruánský stát uznal, že potřebuje naši důvěru, kterou nemá,“ tvrdí Gregorio Santos, guvernér provincie Cajamarca.
Peru vydělává hlavně na těžbě surovin. Je druhým největším producentem mědi, stříbra a zinku. V rámci Latinské Ameriky vyváží do světa nejvíc zlata.
