Otázka těžby zlata je v Peru žhavá, lidé se bojí o životní prostředí

Lima - Těžba zlata je v Peru velmi žhavým tématem. Důl Conga, který by v zemi mohl vyrůst, by měl ročně přinést na 21 tisíc kilo zlata a spoustu pracovních míst. Místní lidé ale mají jasno, pokud by měl důl poškodit životní prostředí, ať si ho vláda strčí za klobouk. Vedení země nyní vyčkává, jakou zprávu přinesou mezinárodní odborníci, kteří posuzovali možný vliv stavby na přírodu.

Měla to být největší důlní investice v historii Peru, částka se měla vyšplhat téměř k pěti miliardám dolarů. Vláda si slibovala tisíce nových pracovních míst, jenže místní začali stávkovat a prezident nakonec odvolal i premiéra. Investici slibuje společnost Newmont, peníze teď ale jisté nejsou, lidé se bojí o pitnou vodu.

„Naším úkolem není prohlásit, že je tento projekt proveditelný nebo neživotaschopný. To musí rozhodnout správní orgány. My pouze posuzujeme technické možnosti a hledáme lepší alternativy,“ tvrdí Luis Lopez, mezinárodní expert.


Změnám v plánu se Newmont nebrání, lidé slaví

Americký těžební gigant Newmont s případnými změnamy v projektu souhlasí. Místní slaví úspěch. „Chci říct lidem, že Cajamarca slaví velké vítězství. Neexistuje žádný odpor proti soukromým investicím. Je nutné vytvořit transparentní nástroje řízení. Díky nim se potom projekt úspěšně rozjede. Dosáhli jsme toho, že peruánský stát uznal, že potřebuje naši důvěru, kterou nemá,“ tvrdí Gregorio Santos, guvernér provincie Cajamarca.

Peru vydělává hlavně na těžbě surovin. Je druhým největším producentem mědi, stříbra a zinku. V rámci Latinské Ameriky vyváží do světa nejvíc zlata.

Video V Peru řeší těžbu zlata
video

V Peru řeší těžbu zlata