Nedoplatky Čechů se meziročně zvýšily o miliardy

Praha - Nedoplatky Čechů za rok 2011 se vyšplhaly na 119 miliard korun. S částkou přišla daňová správa. Výše nedoplatků se rovná desetině státního rozpočtu a největší podíl na ní mají neuhrazené DPH a příjmy právnických osob. Ve srovnání s předchozím rokem se částka zvýšila o 12 a půl miliardy.

V případě DPH se loni nedoplatky pohybovaly už kolem 70 miliard. Daň je podle odborníků často předmětem tzv. kolotočových podvodů. „Obchodní transakce v řetězci společností s malým drahým zbožím v rychlém sledu a potom jeden z těch účastníků neodvede daň, zmizí a další účastník si tu daň odečte na vstupu,“ říká Radek Buršík, Ambruz & Dark/Deloitte Legal.

Jak vymáhat nedoplatky?

Vymáhání může mít v zásadě dvě formy. Od klasické daňové exekuce až po exekuci soudní. Způsob by se měl odvíjet od výše dlužné částky a nákladů na vymáhání. „K bagatelní částce by neměl být přizván soudní exekutor, jehož odměna je v řádech statisíců, měl by to řešit finanční úřad prostřednictvím daňové exekuce,“ doplňuje Buršík.

Některé pohledávky z celkových 118 miliard už ale stát nejspíš nikdy neuvidí. Za nedobytné považuje necelých 53 procent. Nedobytné nedoplatky může finanční úřad odepsat v případě, že se pokusil dlužnou částku neúspěšně vymáhat nebo by náklady převýšily výtěžek.

Video Daňové nedoplatky se ročně zvýšily o miliardy
video

Daňové nedoplatky se ročně zvýšily o miliardy