EU bude hájit zájmy Španělska ve sporu s Argentinou

Buenos Aires - Evropská unie nejspíše převezme iniciativu a začne aktivně hájit zájmy Španělska v jeho sporu s Argentinou. Španělský ministr obchodu Jaime García-Legaz navíc prohlásil, že ve hře by mohla být i širší podpora Španělska od ostatních zemí skupiny G20. Španělsko se do sporu s Argentinou dostalo před pár dny, kdy Argentina uvedla, že znárodní svou největší ropnou skupinu YPF, kterou ovládá španělský gigant Repsol.

Argentina uštědřila Španělsku podle premiéra evropské země Mariana Rajoye podpásovou ránu. Rajoy proto objíždí svět a sbírá na svou stranu spojence. „Argentinci vždy měli výtečné vztahy se Španěly. A to, co se stalo, není fér a není dobré ani pro Španělsko ani pro Argentinu,“ doplnil premiér.

Španělsko: EU zasáhne proti argentinským krokům

„Ze strany Evropské unie se připravují naprosto zřetelné intervence,“ prohlásil García-Legaz, který je teď v mexickém Puerto Vallarta. Právě tam se v těchto dnech scházejí zástupci G20. Žádné další podrobnosti ministr zatím neuvedl. Madrid už minulý týden pohrozil tvrdou odvetou, pokud Argentina od záměru neustoupí. „Toto rozhodnutí je jednoznačně proti ustanoveným principům G20. To je fórum, které podporuje volný obchod, tržní ekonomiku a tento krok porušuje zákony volného trhu, a proto se staví proti pilířům G20,“ myslí si ministr.

„Budou zde deklarace od mnoha členů, kteří zastupují skupinu G20 a já si myslím, že tou zprávou bude jasné odmítnutí toho rozhodnutí (Argentiny),“ dodal García-Legaz, kterého citovala agentura Reuters. Madrid a Buenos Aires podle něj spolu nekomunikují.

Podle ministra obchodu má Španělsko už prakticky jistou podporu od Mexika a dalších latinskoamerických zemí, a kromě toho od Spojených států. Naopak Argentinu podpořila pouze Kuba. Krok Argentiny podle ministra ve světě zažehl obavy z nové vlny protekcionismu, která by mohla poškodit zatím jen křehké oživení globální ekonomiky. Španělé už dali najevo, že chtějí žádat EU, aby podala stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO).

Cristina Fernandezová, argentinská prezidentka

Cristina Fernándezová„Model, který jsme si vybrali, neznamená model znárodnění. Chci, aby bylo jasné, že má jít o obnovu naší svrchovanosti ovládat základní nástroje, ale zároveň dodržovat zákony akciových a soukromých společností. Podnik budeme řídit naprosto profesionálně.“


Repsol drží v YPF asi 57 procent akcií, a firmu tak ovládá. Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová navrhla, aby vláda znárodnila 51 procent akcií, a to z podílu, který vlastní Repsol. Tomu by tudíž zbylo sotva šest procent akcií. Argentina bude muset španělský podnik odškodnit a nabídnout mu adekvátní kompenzaci, Fernándezová už ale naznačila, že Repsolu nehodlá zaplatit požadovanou cenu.

Video Španělsko versus Argentina
video

Španělsko versus Argentina