Mzdy ve Škodovce od dubna vzrostou o pět procent

Mladá Boleslav - Mzdy ve Škodovce se od dubna zvýší o pět procent, jak vzešlo z nové kolektivní smlouvy, na které se nakonec vedení firmy dnes s odbory dohodlo po více než dvouměsíčním jednání. Hrozba stávky v podniku tak byla zažehnána. Současně zaměstnanci obdrží na základě úspěšných hospodářských výsledků variabilní část bonusu 20 tisíc korun. Příspěvek na důchodové připojištění firma zvýšila o 100 na 800 korun měsíčně. Smlouva platí jeden rok do 31. března 2013, jak na svých internetových stránkách uvedli odboráři.

Podle šéfa škodováckých odborářů Jaroslava Povšíka dnes výsledky čtvrtečního jednání s vedením firmy ve Vrchlabí odbory schválily na Podnikové radě. Navíc odbory KOVO odvolaly stávkovou pohotovost i plánované informační mítinky na pracovištích a svou činnost ukončil stávkový výbor. Firma zvýšila svou nabídku růstu platových tarifů z poslední hodnoty 4,7 procenta, kterou odbory považovaly za nedostatečnou.

Částka na osobní ohodnocení narostla na 15,3 procenta z nových tarifů. Obě strany se rovněž dohodly na první platbě variabilního bonusu 5 000 korun jako kompenzaci loni vyplacené zálohy. Navýšila se také částka za plusovou směnu flexikonta na 550 korun za směnu, zaručený bonus ve výši 1,2 dekretové mzdy bude vypočten z nových tarifů a vyšší hodnoty osobního ohodnocení. Dohoda o zaměstnanosti s účinností od 1. ledna 2013 má být podle Povšíka uzavřena v průběhu letošního roku.

Odbory dříve trvaly na inflační doložce, která nakonec nebyla v rámci nové kolektivní smlouvy sjednána, uvedl mluvčí automobilky Jozef Baláž. Upřesnil také, že variabilní část bonusu dle nové dohody bude stanovena každý rok podle celkového výsledku společnosti.

Bohdan Wojnar, člen představenstva Škoda Auto:

„S výsledkem vyjednávání šla společnost až na samou hranici možného. Úspěch značky Škoda je úspěchem všech zaměstnanců. Rekordní prodejní a finanční výsledky, kterých jsme v roce 2011 společně dosáhli, se proto promítly i do kolektivního vyjednávání… Společně s odbory se při zodpovědném vyjednávání podařilo uzavřít férovou dohodu, která bude zaměstnance motivovat, ale současně zaručí konkurenceschopnost a další vývoj značky Škoda.“


Dohoda uzavřena v šibeničním termínu

O kolektivní smlouvě se začalo jednat už 2. února a po vypršení staré dohody koncem března vstoupily odbory KOVO do stávkové pohotovosti. Dnešek byl podle obou stran konečným dnem pro dosažení dohody. Pokud by k ní nedospěly, následovalo by řízení před zprostředkovatelem. Odbory v uplynulých dnech začaly pořádat informační mítinky na pracovištích. V Mladé Boleslavi tím údajně v každé směně nastal desetiminutový výpadek ve výrobě, čtvrthodinové přerušení způsobily mítinky v provozech ve Vrchlabí i Kvasinách. Přestaly také organizovat takzvané flexikontové směny, tedy směny z pátku na sobotu.

Kolektivní smlouva z roku 2011 navýšila zaměstnancům od dubna tarifní mzdy o čtyři procenta a vzrostly také jednorázové platby. Průměrná mzda dělníků v roce 2011 včetně bonusů činila podle odborářů 30 640 korun.