Místopředsedkyně vlády Soraya Sáenzová po dnešním zasedání kabinetu sdělila, že ministerstvo průmyslu uvede vládní záměr v platnost ještě dnes. Podrobnosti neuvedla, jednou z možností je ale zavést do požadavků na povinné míchání biopříměsí do motorových paliv preferenci produktů vyráběných v Evropské unii.
„Cílem je podpořit využívání bionafty původem z EU,“ řekl agentuře Reuters zdroj z ministerstva průmyslu. Španělští výrobci biopaliv za takový krok lobbují již několik let. Španělsko dováží 74 procent své spotřeby bionafty a 90 procenty se na tomto dovozu podílí Argentina a Indonésie.
Španělsko hrozí Argentině za znárodnění YPF „vážnými následky“. Uvalit tvrdé sankce proti zemi, která se po státním bankrotu před deseti lety izolovala od světových finančních trhů a ignoruje pokuty mezinárodních soudů za neplnění závazků ze sporů s věřiteli, je však složité.
Jak na Argentinu?
Argentina se ale stává jedním z největších světových výrobců biopaliv. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství letos produkce bionafty v zemi dosáhne tří miliard litrů. Podle zdrojů z odvětví Španělsko loni dovezlo z Argentiny 720 tisíc tun biopaliv v hodnotě asi 750 milionů eur (18,7 miliardy korun).
Španělští činitelé dnes uvedli, že ve sporu s Argentinou zřejmě převezme iniciativu EU a začne aktivně hájit zájmy Španělska. Madrid už minulý týden pohrozil tvrdou odvetou, pokud Argentina od záměru neustoupí, a chce do sporu vtáhnout i země skupiny G20.
Evropský parlament v dnešním usnesení vyzval Evropskou komisi, aby v reakci na „svévolný“ krok Argentiny využila všechny vhodné nástroje k urovnávání sporů, které jsou k dispozici v rámci Světové obchodní organizace a G20. EK a členské státy EU by měly přijmout všechna možná opatření, například částečné pozastavení celních preferencí v rámci systému GSP, který pro vývoz vybraných zemím do EU zajišťuje nižší nebo nulové celní sazby.