Už 55 let sází lidé „Sportku“

Praha - Sportka, nejstarší loterie v Česku, slaví. Dneska jí je totiž už pětapadesát let. Od dob jejího vzniku se změnila cena tiketu i možná výhra ve hře. Její pravidla se ale nemění, vyhrává ten, kdo uhodne šest čísel ze 49. V současné době se ve studiu dvakrát týdně rozhoduje o milionových výhrách. Od začátku letošního roku už připadlo na výhry ve Sportce asi 630 milionů korun.

Vůbec nejvyšší výhru 148 a půl milionu korun si v dubnu roku 2002 rozdělili dva výherci. Na každého z nich připadlo přes 74 milionů. Nejvíce se přitom sází ve středu mezi druhou a šestou hodinou odpoledne. „Ten poměr náhodných tipů a sázenek je zhruba stejný, dokonce o něco více to vychází pro sázenky vlastní, to znamená vlastní čísla,“ podotkl tiskový mluvčí společnosti Sazka Václav Jalovecký.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Nejvíc se sází šťastná sedmička, trojka a devatenáctka. Nejčastěji ale padá šestka, naopak nejmenší šance je, že padne pětačtyřicítka. Na televizní obrazovce se losování objevuje od roku 1973. V posledních letech je spojováno se dvěma moderátory - Oldřichem Burdou a Vladimírem Vlachem.

Losování Sportky bylo nejvíc ohroženo v červnu loňského roku. Firma ale neměla peníze na výplatu výher a ministerstvo financí jí hrozilo odebráním licence. A v posledním roce přibyla Sportce konkurence v podobě loterií Loto společnosti Fortuna a Tipšestska od Tipsportu.