Velcí obchodníci se obávají, že plánované zvýšení DPH zhorší jejich konkurenceschopnost vůči prodejcům, kteří tuto daň neplatí. Juračka upozornil, že podle údajů Českého statistického úřadu DPH v Česku neplatí téměř 70 procent obchodníků, převážně fyzických osob. Stát podle něj totiž nemá nástroj, pomocí kterého by je k tomu přinutil.
Mezi malými prodejci mají značné zastoupení vietnamští podnikatelé. Svaz obchodu podle Juračky vypočítal, že u zahraničních podnikatelů v obchodě platí DPH pouze pět procent obchodníků, ačkoliv podle ekonomických propočtů neplátcem DPH může být maximálně desetina těchto prodejců.
Svaz volá po zvýšení zdravotního a sociálního pojištění
Svaz zároveň navrhuje, aby u osob samostatně výdělečně činných bylo zakázané uplatňovat odpočitatelné položky v případě daňových paušálů. Svaz zároveň vládě doporučil připravit harmonogram postupného zvýšení minimálních plateb zdravotního pojištění na stejnou úroveň v průběhu let 2013 až 2015. Postupně by se měly zvýšit i minimální platby sociálního pojištění.
Škrty budou bolet všechny, nejvíce prý důchodce a rodiny s dětmi
Vláda na začátku dubna schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Obě sazby DPH se mají zvýšit o procento na 21 a 15 procent.
Škrty a zvýšení DPH podle propočtů analytiků nejvíce dopadnou na důchodce a rodiny s dětmi. Čtyřčlenná rodina zaplatí podle propočtů České televize kvůli jednoprocentnímu zvýšení daně měsíčně o 330 korun více. „Penzistům vzrostou náklady o téměř 190 korun měsíčně,“ spočítal analytik ČSOB Petr Dufek. Současně přijdou důchodci o část valorizace penzí, což jejich finanční situaci ještě zhorší. Naopak rodinám s dětmi by růst DPH mohla alespoň částečně vykompenzovat nižší daň z příjmu.