Budeme v budoucnu ovládat mobily a počítače hlasem či očima?

Praha – Klávesnice možná brzy budou u mobilů a počítačů zbytečné, jejich uživatelům postačí hlas. Podařilo se totiž vyvinout aplikaci, která umí převádět mluvené slovo do psané formy i v češtině. Bude tak například možné namluvit zprávu a odeslat ji jako smsku nebo jako nový status na sociální síť. Hlas pomůže i při vyhledávání informací na webu. 

Petr Herian, ředitel Newton Technologies

„Česká republika je špička v technologiích rozpoznávání hlasu. Máme několik špičkových univerzit, které se zabývají touto technologií. Rozpoznávání češtiny je dnes srovnatelné s jinými jazyky.“


Novinka je vhodná spíše pro psaní kratších zpráv a rychlých vzkazů. Aplikace je zdarma pro běžné uživatele, pro firemní zákazníky je zpoplatněna, uvedl Martin Veselka, regionální manažer společnosti Nuance pro střední a východní Evropu. Dnes představená aplikace je velmi jednoduchá. Spouští se stiskem jediného tlačítka.

Redaktor serveru Mobil.cz Luděk Vokáč se nicméně domnívá, že největší překážkou pro uživatele bude potřeba povídat si se svým telefonem. „Není to na veřejnosti běžné, proto si myslím, že takové funkce se budou rozšiřovat poměrně pomalu,“ dodává.

Video Postačí k ovládání počítače a mobilu hlas?
video

Postačí k ovládání počítače a mobilu hlas?

Nový iPhone bude mít i virtuální asistentku

Hlasové ovládání je ale jen začátek. Nové iPhony mají třeba virtuální asistentku Siri. Ta se snaží pomoci svým majitelům v každé situaci. 

A objevují se i aplikace, které lze ovládat očima. Vědci ve Švédsku už představili technologii, která umožňuje komunikovat s počítačem jen pomocí očí. „Dříve se lidé učili komunikovat s počítačem, teď se učí počítač komunikovat s člověkem,“ říká Henrik Eskilsson, generální ředitel a spoluvlastník firmy Tobii.

Podle vědců by technologie mohla mít využití hlavně u postižených lidí, kteří se nemůžou hýbat ani mluvit.