Na charitu můžeme přispět i starým tonerem či stravenkami

Praha - Charity neplavou v penězích, se škrtáním rozpočtů státu, firem i domácností klesají i darované částky, které těmto neziskovým organizacím plynou. Nejde o malé peníze, zmenšení plateb evidují organizace v řádech desítek procent, což by mohlo některé neziskovky položit. S tím souvisí i nárůst důležitosti individuálních dárců, loni přispěli částkou 1,5 miliardy korun. Organizace tak hledají způsoby, kterými by se k nim peníze dostaly, ale zároveň by jejím dárcům neubyly. Nabízí se například forma vracení stravenek či recyklace tonerů. Podle nedávného průzkumu za evropským průměrem v darování peněz na charitu zaostáváme.

Prázdné tonery najdou uplatnění

Skončily by na skládce, místo toho se ale tonery a cartridge renovují a znovu prodávají. Vydělané peníze pak putují k mentálně postiženým. Celkem už organizace vybrala přes milion korun. „Máme zhruba 3 000 sběračů na území České republiky, máme boxy umístěny ve firmách, školách v institucích a v informačních centrech,“ tvrdí Iva Pohanková, mluvčí Sbírej-toner.cz.

Pomoct se dá i místem v počítači či bonusovými body

Bez peněz, třeba jen volnou kapacitou počítače, Češi pomáhají například výzkumu léku proti rakovině nebo AIDS. Do světového programu už zapojili přes 20 000 počítačů. Díky jejich propojení pak vzniká jeden superpočítač a na něm můžou vědci počítat složité úlohy. Pomáhají i nasbírané bonusové body z věrnostních programů bank, které je možno proměnit za peníze a nadacím poslat.

Jak jsou Češi ochotni přispívat

  • Nejraději darují třicet korun prostřednictvím DMS.
  • DMS v Česku fungují už osmý rok. Celkem jich Češi poslali necelých 14 milionů. A na veřejně prospěšné projekty se tedy vybralo víc než 370 milionů korun.
  • Podle výzkumů veřejného mínění ročně na charitu přispěje každý druhý Čech. Buď jednorázovým příspěvkem, nebo jen na ulici vhodí pár korun do kasičky. V průměru loni dal na dobročinnost každý 12 465 korun.
  • Dary si lidé můžou odepsat z daní. Ti, co věnovali menší částky, toho ale nevyužívají. Příspěvek na charitu si odepsalo vloni 113 000 lidí. Celkem tak dali miliardu a 400 milionů korun.

„Češi jsou nejvstřícnější k humanitární pomoci v případě humanitárních katastrof, jde tam asi třetina všech DMS, například povodně v Česku, orkán Kyrill, nejsou lhostejní ani k zahraničí, třeba záplavy v Pákistánu nebo zemětřesení na Haiti či v Japonsku. Nejúspěšnějsí byla ale sbírková akce při thajské tsunami,“ říká Klára Šplíchalová z Fóra dárců.