Bolívie znárodní španělskou elektrárenskou společnost

La Paz - Bolívie se rozhodla znárodnit místní společnost TDE, která je provozovatelem přenosové soustavy a patří španělské společnosti Red Electrica. Oznámil to prezident Evo Morales. Pro Španěly je to v Latinské Americe další rána, neboť energetický koncern Repsol před pár dny přišel o svou součást v Argentině.

„Na počest všeho bolivijského lidu, který se snaží obnovit naše přírodní zdroje a základní služby, znárodňujeme společnost Transportadora de Electricidad. Činíme tak jménem bolivijského lidu a v jeho prospěch,“ oznámil Morales. Prezident si k oznámení vybral oslavy Prvního máje, které se jako svátek práce v latinskoamerických zemích dodnes hojně slaví. Před šesti lety Morales prvního května podobně oznamoval, že jeho vláda znárodní ropné společnosti, které působí na bolivijském území.  

Castro Neves, analytik, Eurasia Group

„Morales zná své limity. Bolívie nemá kapacity k převzetí všech těchto odvětví. Nemá ani dostatek investic, které by byly potřeba.“

Zdroj: BusinessWeek 


Bolívie chce mít plnou kontrolu nad svými zdroji

Bolívie před dvěma lety ovládla výrobu elektřiny a její prodej koncovým spotřebitelům. Zestátněním přenosové soustavy hodlá dokončit proces, který jí zajistí plnou kontrolu nad elektrárenstvím. Morales zatím neřekl, jakým způsobem jeho země španělskou společnost odškodní. Španělská firma má v TDE podíl kolem 74 procent. Po jeho zestátnění bude mít bolivijská vláda kontrolu nad zhruba 80 procenty odvětví výroby a distribuce elektřiny.

Video Znárodňování v Bolívii
video

Znárodňování v Bolívii

Zpráva o znárodnění TDE přišla ve chvíli, kdy se na burzách v západní Evropě kvůli oslavám Svátku práce neobchodovalo. Akcie společnosti Red Electrica v pondělí v Madridu zpevnily o 1,1 procenta na 32,89 eura. To je v blízkosti ročního minima.  

Bolivijský prezident Morales se spolu s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem a prezidentem Ekvádoru Rafaelem Correou snaží v regionu prosadit návrh, aby se tamní vlády snažily znovu získat kontrolu nad energetickými zdroji. Jižní Amerika patří k důležitým vývozcům komodit, které dodává hlavně do mladých tržních ekonomik v Asii. „K objasnění našeho kroku uvedu, že tato společnost bývala naše. A my znárodňujeme jen to, co bylo naše,“ dodal Morales.

Důvod: nedostatečné investice

Red Electrica je v krátké době už druhou španělskou společností, která v Latinské Americe přichází o majetek a investice. V polovině dubna oznámila podobný záměr argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, která hodlá zestátnit firmu YPF, největší ropnou společnost v Argentině. Argentina nemá v úmyslu vyplatit za podíl v YPF požadovanou cenu, a spor tudíž téměř jistě skončí před mezinárodními soudy. Argentina rozhodnutí znárodnit YPF zdůvodňovala nedostatečnými investicemi, které Repsol do YPF vkládal. Stejnou rétoriku nyní zvolil i bolivijský prezident.