Ekonomika + radí OSVČ jak na nemocenskou, mateřskou i důchody

Praha - Stabilizovat státní rozpočet a udržet schodek pod třemi procenty HDP - závazek vládnoucí trojkoalice pro příští dva roky. Opatření, která by měla Česko k nesnadnému cíli dovést, se dotknou všech, o řadu výhod přijdou i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Lidí, kteří se rozhodli podnikat na vlastní triko, v Česku rok od roku přibývá. Letos se podle údajů České správy sociálního zabezpečení jejich počet vyšplhal k jednomu milionu.

Pro a proti OSVČ

„V některých profesích a oborech jsou výhodou i relativně nižší odvody oproti zaměstnání, na druhou stranu, každá mince má dvě strany, tudíž mezi ty nevýhody OSVČ bych zahrnul už jenom to, že podnikatel si sám musí sehnat zakázku a pokud ji nesežene, tak samozřejmě nemá ani příjem. Samozřejmě z hlediska odpovědnosti za škodu je také postavení podnikatele a zaměstnance nesrovnatelné,“ tvrdí Tomáš Hunal, senior manažer v Daňovém a právním oddělení PwC. Zaměstnanec může přijít jen o několikanásobek svého platu. OSVČ ale riskuje všechno, ručí totiž celým svým majetkem. Na druhou stranu v otázce časové flexibility vede OSVČ.

Zaměstnanec vs. OSVČ
Zaměstnanec vs. OSVČ

Mateřská a nemocenské pojištění - získání informací může být pro OSVČ problém

Mateřská

„Když člověk řekne, že je OSVČ, tak najednou si se mnou podávali dveře, já jsem nevěděla, kam mám jít, úřednice taky nevěděly, kam mě mají poslat a nakonec jsem skončila někde v kanceláři v útrobách sociálního úřadu. Nedokázali mi ani říct, jaký mám denní výměr, co budu v podstatě pobírat, to jsem se dozvěděla, až když mi přišly peníze na účet,“ říká podnikatelka Markéta Cole.

„V této peněžité pomoci v mateřství musí splnit 180 dnů účasti na nemocenském pojištění a 270 dnů účasti na pojištění to může být třeba v souběhu s minulým zaměstnáním nebo se studiem, nemusí to být jen z pojištění OSVČ,“ tvrdí Magda Hrbková, metodička oddělení metodiky sociálního pojištění OSVČ.

Nemocenské pojištění

Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení si jej platí zhruba desetina podnikatelů. Jenže na rozdíl od zaměstnanců mají nárok na nemocenskou až od 22. dne nemoci. Výjimkou je jen mateřská, kdy ženě dávka náleží už od 1. dne.

„Pokud je nemoc delší než 1 kalendářní měsíc, tak zaniká povinnost platit pojistné na důchodové pojištění i ta povinnost platit pojistné na nemocenské pojištění. Samozřejmostí při výplatě dávky je ovšem to, že OSVČ nebude vykonávat osobně činnost,“ doplňuje Hrbková.


Nemocenská pro OSVČ
Nemocenská pro OSVČ

Komplikace mohou nastat i při úvěru

Na komplikace narážejí osoby samostatně výdělečně činné i v případě, že si chtějí vzít úvěr.  
Některé banky nejsou připravené na danění pomocí paušálu. „Mnohé banky dosud v podstatě nemají nastavený mechanismus, jak spočítat čistý příjem takového podnikatele, a tudíž správně vyhodnotit jeho žádost o úvěr. Jednání jsou zdlouhavější a banky požadují více dokumentů a v podstatě lepší evidenci o vašich skutečných výdajích, protože ten paušál v sobě zahrnuje všechny výdaje, které máte, a banka nedokáže určit a dopočítat se k čistému příjmu,“ říká Hunal.

Jak na důchody

Bez problémů nemusí být ani blížící se odchod do důchodu. Nastávající penzista by měl úřad navštívit několik měsíců předem. „Všem bych doporučila, aby si požádali o informativní list důchodového pojištění. V tomto listu oni uvidí dobu, kterou eviduje ČSSZ, a chybějící doby pojištění, které se domnívá, že ještě někde pracovala nebo vykonávala SVČ, se mohou dohledat ještě předtím, než podá žádost o starobní důchod,“ doporučuje Hrbková. Minimální doba sociálního pojištění je 25 let, od roku 2010 byla hranice ještě o 10 let prodloužena.

Video Ekonomika +
video

Ekonomika +