Zanedbávání oprav bytů se Česku může vymstít

Praha - Neudržování bytových jednotek může přijít Česko hodně draho. Bydlení málo modernizujeme a už nyní se odhaduje, že k nápravě bude nutné použít prostředky v hodnotě 546 miliard korun. Náklady na bydlení v poslední době rostou, nejvíce vrásek dělají seniorům, jednočlenným domácnostem a samoživitelům. Studii o stavu a vývoji českých bytových domů zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Studie MMR varuje: Neudržované byty jsou časovanou bombou

„Bez intenzivního a trvalého zvyšování kvality se stav bytového fondu může stát reálnou hrozbou budoucích let,“ uvádí studie.

  • V případě panelových domů činí odhady nutných investic do roku 2020 celkem 256 miliard korun.
  • U nepanelových bytových domů činí odhad této částky 290 miliard korun.

Bydlení zatěžuje nejvíc seniory, samoživitele a jednočlenné domácnosti

Dnes zveřejněná studie se mimo jiné zabývá také dostupností bydlení. „V ČR neexistuje plošný bytový deficit, avšak atraktivní lokality, z nich nejvíce Praha, jsou charakteristické velkými rozdíly mezi poměrně širokou nabídkou a výdajovými možnostmi části domácností, problémem je tedy nedostatek přiměřených a současně cenově dostupných bytů,“ stojí v dokumentu. Nejvíce ukrajuje bydlení z příjmů seniorů, jednočlenných domácností a samoživitelů s dětmi.

Z loňského sčítání lidu vyplynulo, že v Česku je 3,89 milionu trvale obydlených bytů. Bytů v soukromém vlastnictví z toho bylo 64,5 procenta, nájemních bytů 17,6 procenta, v družstevních bytech žije 11,1 procenta tuzemských domácností. Celkový počet bytů odhadují statistici v Česku na 4,6 milionu.