Václav Klaus na CNN: Nevidím řešení evropské krize

Londýn - Krizi eurozóny podle prezidenta Václava Klause nevyřeší opatření, která členské státy v současnosti přijímají. Uvedl to v rozhovoru pro CNN. Dodal, že dnešní situace v Evropě připomíná tu v Československu po pádu komunismu a vyžaduje radikální reformu, ne malé jednotlivé změny. Klaus se v rozhovoru vyjádřil i k současné situaci ve Francii, kde o víkendu proběhnou volby, nebo k Maastrichtským kritériím.

Hned na úvod rozhovoru Klaus přiznal, že je dlouhodobým kritikem dění v Evropské unii i v eurozóně. Podle českého prezidenta se situace v Evropě neustále zhoršuje a řešení sice existuje, ale evropští politici o něj nestojí. „Evropané stále sní o životě v krásném světě, kde vše je možné,“ varoval před neochotou řešit problémy prezident.

Pro Klause je nepřijatelná i skutečnost, kdy Evropská unie kontroluje státní rozpočty jednotlivých zemí. A to i přesto, že Maastrichtské kritérium tříprocentního deficitu nepovažuje za příliš vysoké, naopak si myslí, že deficit by měl dosahovat nižších hodnot.

Václav Klaus na CNN
Václav Klaus na CNN

Řešení problémů Evropské unie podle Václava Klause rozhodně nespočívá v užší integraci evropských zemí. Naopak tragickou chybou bylo zavedení monetární unie ve chvíli, kdy na tento krok ještě evropské země nebyly připraveny. Řešením by pak byla zásadní změna paradigmatu myšlení a chování.

Šetření versus ekonomický růst

Prezident Klaus považuje řešení současné krize pouhým šetřením za nemožné. Vzhledem k tomu, že se evropské země zadlužovaly i v lepších dobách, vidí řešení spíše v ekonomickém růstu. Šetření je v některých zemích, jako například ve Španělsku, nevyhnutelné. Zároveň v Evropě existují i země, například Německo, kde je možná fiskální expanze a ke zlepšení situace může přispět i Evropská banka.

Na dotaz, zda je eurozóna i celá Evropská unie neefektivní a musí být kompletně reformována, odpověděl Václav Klaus, že celá myšlenka Evropské unie vyžaduje radikální reformu. Klaus přirovnal současnou situaci v Evropě ke stavu v Československu před dvaceti lety, kdy částečné reformy již nejsou řešením a je třeba udělat radikální strukturální změny, což se ale v současnosti v Evropě neděje, uzavřel prezident.