Zahraniční obchod měl v březnu rekordní přebytek 37,5 miliard

Praha - Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) skončil zahraniční obchod v březnu historicky nejvyšším přebytkem 37,5 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 14,5 miliardy korun. Maloobchodní tržby v březnu bez sezonního očistění meziročně klesly o 0,3 procenta po únorovém růstu o 1,6 procenta. Tržby za služby pak v letošním prvním čtvrtletí zaznamenaly meziroční růst o 0,9 procenta.

Vývoz v březnu podle předběžných údajů meziročně stoupl o 6,9 procenta na 277,7 miliardy korun a dovoz o 1,4 procenta na 240 miliard korun. Přebytek vzrostl v kategorii strojů a dopravních prostředků a u průmyslového spotřebního zboží. Naopak prohloubil se deficit u minerálních paliv, chemických výrobků, potravin a zvířat.

V maloobchodních tržbách rostlo zejména nepotravinářské zboží

Nejvíce rostly tržby specializovaných prodejen počítačových a komunikačních zařízení o 12,5 procenta, oděvů a obuvi o 10,7 procenta a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 6,3 procenta. Dařilo se také prodejcům výrobků pro domácnost, prodeji přes internet či prostřednictvím zásilkové služby a farmaceutickému, zdravotnickému a kosmetickému zboží. Prodej motorových vozidel naopak klesl po osmi měsících nepřetržitého růstu, upozornili statistici.

Nejistý vývoj ekonomiky ale podle analytiků většinu spotřebitelů stále motivuje opatrně zvažovat své výdaje, a tak se letos očekává jen minimální růst maloobchodních tržeb, uvedl Pavel Kulhavý ze společnosti PwC Audit. Celkový obrázek soukromé spotřeby se tak podle Patrika Rožumberského z UniCredit Bank příliš nemění. „Domácnosti jsou ve svých útratách nadále omezovány kombinací nízkého růstu svých disponibilních příjmů a rychle rostoucích cen,“ dodal.

Ve službách se dařilo administrativě

Největší růst ve službách – o 4,2 procenta – zaznamenaly administrativní a podpůrné činnosti. Růst ale zaznamenaly všechny skupiny s výjimkou bezpečnostních a pátracích činností, které klesly o 5,3 procenta. „V informačních a komunikačních činnostech pokračoval pokles tržeb započatý ve druhém čtvrtletí loňského roku, nyní o 0,4 procenta,“ uvedl ČSÚ. Celkový pokles byl ovlivněn hlavně nižšími tržbami v telekomunikačních, vydavatelských a informačních činnostech. Snížení tržeb zaznamenal také filmový a hudební průmysl.

Analytici hodnotí čísla pozitivně

Podle Jana Vejmělka z Komerční banky březnový přebytek zahraničního obchodu překonal i ta nejoptimističtější očekávání, bohužel však za očekáváním zaostala dynamika zahraničního obchodu. Ukazuje se, že za vysokým přebytkem českého zahraničního obchodu nestojí ani tak silná poptávka po českém zboží, jako spíše slabá domácí poptávka.

„Nízká ekonomická aktivita v tuzemsku projevující se omezenou investiční aktivitou na straně firem a neochotou domácností utrácet za spotřebu se totiž podepisuje na nižších dovozech,“ dodal Vejmělek.

Video Studio ČT24: Komentář Tomáše Drtiny
video

Studio ČT24: Komentář Tomáše Drtiny

Studio ČT24: Komentář Tomáše Drtiny

07.05.2012 Studio 0945

Telefonát Miroslava Nováka

Ekonomika ČT24: Maloobchod v březnu

Ekonomika ČT24: Rozhovor s Evou Klánovou

Analytik Akcenty Miroslav Novák upozornil na to, že rekordní přebytky zahraničního obchodu ze začátku letošního roku jsou určitě povzbudivé, avšak další měsíce mohou přinést mírné zklamání. „Stále nepříznivá ekonomická situace v evropských zemích a nepříliš povzbudivá data chodící poslední dobou z německé ekonomiky budí oprávněně obavy,“ dodal. Stagnaci v tuzemské ekonomice očekává i Tomáš Drtina, ředitel GfK Incoma.

„Stále se vyváží zejména stroje a dopravní prostředky. Domnívám se, že to není úplně nejlepší. Česká republika by se neměla zaměřovat zejména na vývoz meziproduktů, ale na  výrobky s vysokou přidanou hodnotou, které v českém vývozu trošku chybí,“ dodal Novák.

Podle Asociace exportérů se opět ukázalo, že čeští exportéři jsou schopni reagovat na aktuální ekonomickou situaci a daří se jim objem exportu dále zvyšovat. „Velmi dobrých výsledků exportu si ceníme o to víc, že byly dosaženy v době, kdy koruna vůči euru a dolaru spíše posilovala,“ poznamenal místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Překladiště kontejnerů
Zdroj: ISIFA/Sipa Press
Autor: Tan Jin

Do Německa vyvážíme skoro třetinu českého exportu. Další trhy se neustále hledají. Sílí tendence vyvážet více do rozvíjejících se ekonomik, ale Česká republika je historicky a geograficky spojena s Evropou, proto je hlavní odbytiště zde.