Warren Buffett využívá propadu na burzách k nákupům

Omaha/New York - Evropa se svých současných problémů ještě dlouho nezbaví, nakonec je ale vyřeší. V obsáhlém rozhovoru pro televizi CNBC to řekl americký investor a jeden z nejbohatších lidí světa Warren Buffett. Propadu, který po volbách ve Francii a Řecku teď ovládá světové akciové trhy, Buffettova společnost Berkshire Hathaway využívá k nákupu.

„Já si myslím, že akcie jsou teď v dlouhodobém výhledu velmi atraktivní,“ řekl Buffett. Přiznal ale, že nemá tušení, jakým směrem se akcie vydají v nadcházejících týdnech. Naopak zdůraznil své letité pravidlo, že není dobré akcie prodávat na základě každodenních titulků ve sdělovacích prostředcích.

Buffett řekl, že výsledky parlamentních voleb v Řecku a prezidentských voleb ve Francii jej nepřekvapují. Podle něj se tím jen potvrzuje, jak je těžké uřídit skupinu 17 různých zemí a přimět jejich zástupce ke shodě v klíčových otázkách. Především pak za situace, kdy lídři žádají voliče, aby souhlasili s dalšími úsporami a výdajovými škrty.

„Je to obrovský trh, který poroste,“ podotkl Buffett s tím, že současné potíže Evropu nezničí. Část analytiků si myslí, že Řecko je teď na cestě z eurozóny, Buffett ale svůj názor na tuto otázku neřekl.

V rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb ve Francii v neděli vyhrál socialista François Hollande, který u voličů zabodoval díky slibům o zvyšování vládních výdajů a daní. Porazil tak dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho, který je zastáncem úsporného kurzu.

V Řecku pak voliči v odporu k úsporám výrazně snížili podporu vládních proevropských stran, které nezískaly většinu potřebnou k vytvoření nové vlády. Ohrožena je tedy politika, která zatím Řecko chránila před úplným bankrotem a odchodem z eurozóny.