Levné zájezdy neletí, Češi čekají na last minute

Praha - Zatímco na začátku roku byly díky slevám za včasný nákup pobočky cestovních kanceláří plné klientů, teď se prodejům tolik nedaří. Češi s nákupem letní dovolené vyčkávají. Opět totiž čekají na slevy - tentokrát na last minute. Loni do zahraničí vycestovaly miliony českých turistů. Češi i letos volí nejčastěji za svou destinaci Chrovatsko, následuje Turecko a Bulharsko.

Loni touto dobou byly už všechny letní termíny vyprodané - teď je volno. O levné dovolené není zájem. „Zaznamenali jsme nižší poptávku po nejlevnějších leteckých zájezdech, je to dáno tím, že klienti neznají svoji finanční situaci v blízké budoucnosti,“ poznamenal ředitel marketingu v Čedoku Tomáš Brejcha.

Cestovky ale věří, že se to v létě změní, a to díky zájezdům last minute. Letní zájezdy pořízené na poslední chvíli by mohly být až o pětinu levnější, než je tomu teď. V každém případě by letos mohla průměrná cena týdenní dovolené opět klesnout -  z loňských 13 800 korun asi o pětistovku.    

Karin Golubić, Chorvatské turistické sdružení:

„Češi se dlouhodobě pohybují mezi pěti národy, které nejvíce navštěvují Chorvatsko. V minulém roce to bylo 640 tisíc Čechů. Kvůli sladění legislativy s Evropskou unií musí mít děti od 27. června vlastní pas. Na hranicích jinak hrozí, že je nepustí do země.“


Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček

Stejně jako loni míří nejvíc Čechů do Chorvatska. Zájmu se těší i Turecko a Bulharsko. „Dá se říct, že celkem překvapivě je taky veliký zájem o Egypt, který získává zpátky svoji pozici,“ podotkl Martin Slany z Blue Style. Egypt se totiž po loňských nepokojích potýká s nezájmem západních tuiristů, a tak tamní hoteliéři srazili ceny přibližně o pětinu.

Jan Osúch CK Fischer:

„V porovnání s loňským rokem Češi letos čestěji tráví pouze jednu hlavní dovolenou u moře. Nejčastěji rodiny vyráží na více než týdenní pobyt, nejčastěji na 10 dnů.“


Levnější je i Řecko. Tam se ale Češi zatím moc nehrnou - obávají se hlavně stávek na letištích, ale i toho, že na místě bude dražší jídlo a služby. Češi si ale nevybírají jen podle místa a ceny. Ubývá i Čechů, kteří si mohou dovolit odjet do zahraničí vícekrát do roka.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové a Ley Surovcové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové a Ley Surovcové

Loni do zahraničí vycestovaly asi čtyři miliony Čechů. Víc než polovina z nich jela s cestovní kanceláří.