Fortuně stagnuje zisk i sázky

Praha - Sázková společnost Fortuna Entertainment Group přijala v průběhu prvního čtvrtletí sázky za 113,8 milionu eur (2,85 miliardy korun), což byl meziroční pokles o 0,3 procenta. Zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) skupiny stoupl o 0,3 procenta na 8,4 milionu eur (210 milionů korun). Hrubé výhry vzrostly o 15,9 procenta na 30,7 milionu eur (770 milionů korun). Výborná čísla přitom slibuje Fortuně celý rok, protože fanoušci sázejí na mistrovství světa v hokeji a čeká je fotbalové EURO a letní olympiáda. 

Zisk EBITDA z kurzového sázení stoupl o 13,8 procenta na 9,6 milionu eur (240 milionů korun), negativní EBITDA z loterie představovala 1,2 milionu eur (30 milionů korun). Důvodem byly náklady na marketing loterie a na další rozvoj distribuční sítě.

„Hlavním tahounem dvouciferného růstu hrubých výher a další klíčových parametrů v divizi kurzových sázek byla především úspěšná expanze sázení přes internet na všech našich hlavních trzích, včetně nově regulovaného Polska,“ uvedl místopředseda představenstva a dočasný generální ředitel Fortuna Entertainment Group Wilf Walsh.

Fortuna zatím Sazku nedohnala

Fortuně se ale nedaří dohánět největšího konkurenta na loterijím trhu, kterým je Sazka. Její číselné hry Zlatých 11 a Superloto získaly zatím jen desetinový podíl, firma přitom předpokládala dvojnásobek. Supersportovní léto má ale Fortuně chybějící zisk bohatě vynahradit. „Především díky EURU objem sázek u Fortuny vzroste o 8 až 9 procent, výsledky ve druhém kvartálu by měly být výborné,“ míní analytik České spořitelny Petr Bártek.

Olympijské hry sázkaře tradičně tolik nelákají, Fortuna chce proto chuť sázejících povzbudit zvýhodněnými kurzy na české sportovce a bolestným v případě neúspěchu českých barev. Bude se ale muset podělit se svými českými konkurenty.

Firmě se dařilo zejména v segmentu kurzových sázek

Výsledky Fortuny hodnotí analytik makléřské společnosti Cyrrus Jiří Šimara celkově mírně pozitivně. Zejména v segmentu kurzových sázek se podle něj společnosti velmi dařilo. Lví podíl na tom prý měl rozvoj sázení přes internetové aplikace. Otazník zůstává u číselných loterií, které jsou zatím pro firmu spíše přítěží. Ze zveřejněných čísel nejvíce zaujala silná úroveň EBITDA, která překonala očekávaní analytiků o 21 procent, dodal. Akcie Fortuny dopoledne mírně posílily o 0,6 procenta na 98,40 korun.

V průběhu tří měsíců dosáhly přijaté sázky v kurzovém sázení 108,6 milionu eur (2,7 miliardy korun), což je o 4,9 procenta méně než ve stejném období loni. Hrubé výhry z kurzového sázení meziročně vzrostly o 6,1 procenta na 28,1 milionu eur (700 milionů korun).

Vykázané výsledky ovlivňoval především růst příjmů z on-line sázení. „Nejziskovějším distribučním kanálem je on-line kanál,“ potvrdil i generální ředitel divize kurzového sázení Fortuny Radim Haluza. Hrubé výhry z kurzového sázení přes internet se v prvním čtvrtletí zvýšily o 24,2 procenta na 10,2 milionu eur (255 milionů korun), a to zejména díky růstu na polském a českém trhu. Kurzové sázení v ČR generovalo v prvním čtvrtletí 51 procent celkových přijatých sázek společnosti. Tento podíl se snížil z 53,3 procenta ve stejném období loni. Celkové přijaté sázky klesly o 4,6 procenta na 58,1 milionu eur (1,45 miliardy korun).

Video Výsledky Fortuny
video

Výsledky Fortuny