Eurozóna uvolní Řecku další část úvěru

Brusel - Vlády členských zemí eurozóny se dohodly, že Řecko prozatím finančně podrží, i když Atény nejsou schopny sestavit novou vládu a jednoznačně deklarovat snahu pokračovat v reformách. Vedení evropského záchranného fondu EFSF rozhodlo o uvolnění další části finanční pomoci, přestože se to části členských zemí nelíbí.

Evropa zatím Řecko podrží a posílá další peníze. Zároveň ale přidává varování : místo víc než pěti miliard eur dá jen čtyři a další peníze až podle toho, jak se tamní situace vyvine a jestli bude nová vláda pokračovat v reformách. „Já myslím, že tohle je dost symbolický krok, který určitě můžeme považovat za varovný signál v případě že to nebude nakonec naplněno,“ uvedl finanční analytik Jaroslav Brychta.

Část politických stran v Řecku veřejně deklarovala, že by Řecko mělo upustit od slibů, které dalo Mezinárodnímu měnovému fondu a partnerům v EU výměnou za finanční pomoc. Pokud by Řecko slíbené peníze včas nedostalo, čelilo by vážným finančním problémům. Země nemá dost peněz na platy státních zaměstnanců, natož na splátku dluhopisů, která připadá na 15. května. Tento dluhopis Řecko úplně nevyměnilo v rámci restrukturalizace dluhu, na níž se dohodlo s věřiteli. Splatit bude třeba asi 435 milionů eur (zhruba 11 miliard korun).

Video Evropa přislíbila Řecku pomoc
video

Evropa přislíbila Řecku pomoc

Evropa přislíbila Řecku pomoc

Rozhovor s Jaroslavem Brychtou

Evropský nástroj finanční stability má možnost půjčit členům eurozóny zhruba 700 miliard eur a na jeho správě se podílí všech 17 členských zemí. Uvolnění tranše podle původního plánu Řecku umožní splatit krátkodobé závazky vůči věřitelům. Hlavně jde o výplatu kuponů ze splatných státních dluhopisů.

Dluhopisové a měnové trhy v Evropě dnes výrazně kolísaly a během dne měly vysoké ztráty. Důvodem byly právě obavy, že vedení záchranného fondu by uvolnění další tranše úvěru pro Řecko mohlo pozdržet.

Řecká ekonomika stále v recesi

Řecko prochází již pátým rokem recesí způsobenou vysokým státním dluhem, která je řešena nejen úsporami, ale i zvýšením daní. V Řecku stále přibývá lidí bez práce, navíc roste i inflace. Objevily se i spekulace, že by Řecko mohlo vystoupit z eurozóny a vrátit se k drachmě. Podle Jaroslava Brychty, analytika X-Trade Brokers, je to dnes pravděpodobnější než kdy jindy.

O vystoupení Řecka z eurozóny už mluví i evropští politici. „Řecko se musí rozhodnout, jestli chce být v eurozóně nebo ne. Pokud chce odejít, bránit mu nemůžeme. Pokud chce zůstat, tak není jiná cesta, než ta, na které jsme pracovali předchozí dva roky,“ uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.