Íránští roboti patří ke světové fotbalové špičce

Teherán – Írán slaví úspěchy na poli robotiky, a to navzdory mezinárodním sankcím kvůli kontroverznímu jadernému programu. Největší demonstrací dovedností robotů je tradičně fotbal, který se hraje v Íránu už od roku 1998. Zatímco v opravdovém fotbale hrají Íránci druhé housle, robotičtí hráči se směle poměřují s nejlepší světovou konkurencí a nijak za ní nezaostávají. Mezinárodní turnaj se posedmé uskutečnil v Teheránu.

Nejvíc šampionů-robotů se rodí na univerzitě v Qazvinu. „Abyste naučili roboty hrát fotbal, musíte zkombinovat poznatky a vývoj ze tří oborů – elektroniky, mechaniky a programování nebo, jak říkáme, umělé inteligence. A právě v té jsme v poslední době udělali velký pokrok,“ říká profesor Aras Adhami Mirhosseini.

Podmínky pro práci mají přitom íránští výzkumníci značně ztížené. Oficiální cestou se do země nedostanou potřebné součástky ani software. Studenti proto musí spoléhat na neoficiální až ilegální import nebo vlastní vývoj. „Některé věcí nás strašně zdržují, vcelku jednoduchou součástku vyrábíme třeba i rok. O to víc se musíme snažit,“ svěřil se člen robotického týmu Omid Bakhshande.

Přesto ale íránské týmy překvapují konkurenci vysokou úrovní svých robotů. „I poslední mistři světa z Thajska nám potvrdili, že v umělé inteligenci jsme na tom byli lépe. Jenže oni to měli prostě lépe sladěné. Přesto jsem hrdý na to, že jsme se i v našich obtížných podmínkách dostali na takovou úroveň a toho uznání si cením,“ dodává Bakhshande.

Ve vývojových týmech působí i ženy

Kvalita robotů navíc není jediným překvapením – mnohé zahraniční pozorovatele udiví i to, že v týmech jsou zastoupeny i ženy. „Náš tým má 15 lidí – z toho dvě ženy. Podobně jsou na tom i další týmy. Jediným kritériem pro to, abyste se sem dostali, je vědecká úroveň,“ uvedl technik Elahe Daei.

Na sedmém ročníku turnaje v Teheránu se sešlo celkem 360 týmů a domácí Iránci si rozebrali většinu medailí. Velké šance si proto dávají i pro světový šampionát, který se odehraje v červenci v Mexiku.