Krugman: Euro může skončit během několika měsíců

Praha - Euro může podle držitele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana skončit během několika následujících měsíců, prvotním impulsem bude vystoupení Řecka z eurozóny. K tomu by podle ekonoma mohlo „velmi pravděpdobně“ dojít už v červnu. Krugman to píše ve svém pravidelném blogu na serveru deníku The New York Times. Podle tuzemských analytiků ale takový vývoj spíše nenastane.

Konec jednotné evropské měny by se podle ekonoma, který často kritizuje Evropu za politiku úsporných opatření, mohl odehrát ve čtyřech bodech a odstartovalo by jej vystoupení Řecka z eurozóny. Podle Krugmana by se tak „velmi pravděpodobně“ mohlo stát již příští měsíc, tedy v červnu. Řecké strany se po volbách snaží sestavit fungující vládu, ale zatím se jim to nedaří, což může ohrozit čerpání mezinárodní pomoci, kterou země nutně potřebuje.

Petr Robejšek, politolog a analytik, ve Studiu 6:

Petr Robejšek„Zdá se, že elity nejen pochopily, ale dokonce o tom i hovoří, že vystoupení Řecka z eurozóny je jediné správné řešení. Nakonec k němu dojde, teď je jen otázka, kolik miliard tento proces učení pro trošku těžkopádné elity stál. (…) To rozhodnutí se mělo udělat již v roce 2010.“


Po návratu Řecka k drachmě by podle amerického ekonoma následoval obrovský odliv peněz z italských a španělských bank, protože střadatelé by se snažili přesunout svoje úspory do Německa. Na takový vývoj by obě země možná odpověděly zákazem převodu vkladů za hranice a omezením objemu jednotlivých výběrů.

Blížící se kolaps italských a španělských bank by podle Krugmana nejspíš vedl k obrovskému odlivu peněz z Evropské centrální banky, které by měly problematické finanční ústavy zachránit.

Takový vývoj by postavil největší ekonomiku eurozóny, tedy Německo, před složitou volbu. Němci by se tak museli například smířit se zárukami za španělský dluh, které by mohly „zlevnit“ ceny španělských dluhopisů, a museli by také přijmout vyšší inflaci.

Pokud by Německo takový scénář odmítlo, evropská jednotná měna by po deseti letech od zavedení do oběhu skončila. „Mluvíme o měsících, nikoliv o letech, aby se toto odehrálo,“ uvedl Krugman.

Stmelená nebo rozdělená Evropa?

„Jsem přesvědčen, že euro jako měna v dohledné době neskončí. Myslím, že Krugman podceňuje politické odhodlání Evropanů euro udržet. Nejde jen o Německo. Francouzský prezident François Hollande a představitelé menších zemí budou s německými politiky v tomto ohledu na jedné lodi,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Na bankrot Řecka s následným odříznutím od evropských penězovodů by zřejmě reagoval zbytek eurozóny stmelením se a s pomocí Evropské centrální banky by bylo možné ustát nákazu finančních sektorů v dalších zemích,“ dodal.

„Ke komentáři Paula Krugmana není co dodat, ve zkratce přesně vystihnul to, čeho se finanční trhy nejvíce obávají a co právě dnes opět silně hýbe kurzem eura a dluhopisy i akciemi po celém světě,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Odchod Řecka z eurozóny by se podle něj mohl stát trhlinou v hrázi, kvůli které se protrhne celá přehrada. „Opět se tak vrací otázka, zda prohloubit vzájemnou solidaritu a posunout evropskou integraci směrem k fiskální a politické unii, či nikoli,“ domnívá se Marek.