Medy na českých pultech bývají ředěné sirupy a obsahují pesticidy

Praha - Mnohé medy prodávané v Česku jsou ředěny sirupy. Zjistil to spotřebitelský časopis dTest, který nechal v laboratoři zkontrolovat 17 vzorků. Čtyři z nich byly nastaveny levnými sirupy, dva byly navíc přibarveny. Dva medy prodávané pod značkou „bio“ obsahovaly pesticidy. Na nevalnou kvalitu medových směsí prodávaných v obchodech upozorňují dlouhodobě i včelaři. Za pravdu jim daly také výsledky loňských kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Kdysi ředili nepoctiví prodejci med nejčastěji cukerným roztokem z řepy, který se však dal poměrně snadno odhalit. „Falšovatelé posléze přešli na pančování medu levným kukuřičným či třtinovým sirupem, jehož profil lze uměle vytvořit tak, aby byl velmi podobný profilu pravého medu,“ uvedla Ida Rozová z časopisu dTest.

Přibližně před čtyřmi lety pak začali falšovatelé používat sirup z obilí. Tímto způsobem pančovaný med prozradí při laboratorním testu cizorodý enzym beta-fruktofuranozidáza. Sirupem byl podle dTestu naředěn JSG Med luční od plzeňské firmy JSG med s trvanlivostí do 4. listopadu 2014, Kaufland Stilla fiori/Honey floral med květový s trvanlivostí do 14. října 2013, Med včelí květový lesní od společnosti Product Bohemia z Nové Vsi u Chotěboře s trvanlivostí do konce letošního roku a Včelařský dvůr Včelí med květový nektarový od firmy MORAVIAPRODUKT - Češka, Lednice s trvanlivostí do 7. listopadu 2014.

Údaje za rok 2012
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Dva z falšovaných medů, JSG med a Product Bohemia Med včelí květový lesní, byly navíc obarvené éčkem - amoniak-sulfitovým karamelem (E150d). Dva biomedy, Albert Bio med květový od společnosti PRO-BIO ze Starého Města pod Sněžníkem s trvanlivostí do 20. září 2014 a Billa Naše Bio/med lesní květový smíšený dodaný Janem Pintířem ze Švihova s trvanlivostí do konce dubna 2013, obsahovaly insekticid acetamiprid, první z nich navíc ještě insekticid thiacloprid.

„Pro biopotraviny, tedy i pro biomed, neexistují žádné zvláštní limity pro rezidua pesticidů,“ uvedla Rozová. Obsahuje-li biomed pesticidy, je to však podle ní špatně, neboť jejich přítomnost je důsledkem nesplnění podmínek pro bioprodukci medu.  

Českou spotřebu medu jsou schopni pokrýt čeští včelaři

Spotřeba medu v Česku v posledních letech mírně roste. Podle odhadu Českého svazu včelařů je nyní zhruba 0,7 kilogramu na osobu. Na rozdíl od jiných států EU je Česko schopno pokrýt poptávku po medu produkcí domácích včelařů. Většinu tuzemského medu prodají včelaři přímo ze dvora zákazníkům.

V obchodních řetězcích naproti tomu dlouhodobě převažují dovážené medové směsi. Kvalitativním požadavkům SZPI loni nevyhovovalo 15 procent kontrolovaných potravin. Nejčastější problémy byly například s džemy, vínem a právě medy. Přibývá případů, u nichž je podezření na záměrné šizení ze strany výrobců.