Německá opozice podmínila podporu fiskálního paktu prorůstovými opatřeními

Berlín - Nejsilnější německá opoziční strana sociální demokracie (SPD) dnes podmínila svou podporu smlouvě o rozpočtové odpovědnosti v německém parlamentu novými investičními a prorůstovými opatřeními v Evropské unii. Bez hlasů opozice přitom kancléřka Angela Merkelová fiskální pakt, jehož je iniciátorkou a hlavní zastánkyní, v německém parlamentu neprosadí.

Vedení SPD požaduje mimo jiné vytvoření investičního a rozvojového fondu a programu na podporu růstu a zaměstnanosti. Tyto návrhy odpovídají linii, kterou razí nový francouzský prezident, socialista François Hollande, který dnes navečer přijede do Berlína na svou první zahraniční návštěvu. Hollandova hostitelka Merkelová s impulzy na podporu růstu a zaměstnanosti v Evropě souhlasí. Rozhodně ale odmítá, aby byly realizovány za cenu dalšího zadlužování, jak to plánuje Hollande. Nechce kvůli tomu také znovu otevírat fiskální pakt.

Německá sociální demokracie ale tvrdí, že její požadavky si nevyžádají nové dluhy. Finance do navrženého fondu se mají získat „přeprogramováním“ prostředků, které jsou v současnosti už k dispozici, posílením Evropské investiční banky a z výnosů daně z transakcí na finančních trzích, jejíž zavedení německá levice dlouhodobě požaduje.

Ekonomického růstu a zvyšování zaměstnanosti chce německá sociální demokracie v Evropské unii dosáhnout pomocí inovací, ekologické obnovy a investicí do reálného hospodářství. Z těchto programů by podle jejích představ měly profitovat hlavně státy na jihu unie, které nejsilněji postihla současná dluhová krize.

Fiskální pakt musí v Německu schválit obě komory parlamentu dvoutřetinovou většinou. Tu vládní středopravá koalice ani v jedné části parlamentu nemá, v horní komoře je dokonce v menšině.