Evropská unie podá obchodní žalobu proti Argentině

Buenos Aires - Evropská unie se rozhodla, že podá obchodní žalobu na Argentinu u Světové obchodní organizace (WTO). Unie se tím brání proti argentinskému omezování dovozů. Krok přímo nesouvisí s dubnovým rozhodnutím argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové zestátnit podíl španělské firmy Repsol na největší argentinské ropné společnosti YPF, hrál v něm ale roli, řekl agentuře Reuters zdroj ze španělské vlády.

„Evropská unie se rozhodla podat stížnost u WTO, což v případě, že vyhraje, bude znamenat pro Argentinu velmi vážné obchodní sankce,“ řekl zdroj. „Vychází to ze všech nesplněných požadavků, které se Argentině u WTO navršily. Problém Repsolu byl poslední kapkou, kterou nádoba přetekla,“ dodal. Stížnost bude podána během několika dní.

Argentinská omezení dovozu se v minulých týdnech stala terčem kritiky nejméně čtrnácti členských zemí WTO. Americký vyslanec u WTO Michael Pune na konci března na schůzce zástupů členských zemí řekl, že Argentina zavedla paušální omezení obchodu tím, že k letošnímu 1. únoru začala vyžadovat na veškeré dovážené zboží dovozní licence.

Před deseti dny argentinský parlament schválil zestátnění 51 procent ropné společnosti YPF, které vlastnil Repsol, s odůvodněním, že španělská firma do podniku dostatečně neinvestovala. Buenos Aires také dává najevo, že Repsol za konfiskovaný podíl neodškodní odpovídající částkou. Španělsko proti vyvlastnění protestuje a činí protiopatření a Evropská unie mu v tom slibuje podporu.

Unie už naznačovala, že proti Argentině použije obchodní páky. Podle některých zdrojů například zvažuje zastavit jednání o preferenční celní dohodě se čtyřčlenným jihoamerickým obchodním blokem Mercosur (Mercado Común del Sur, Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a Venezuela). Španělsko proti Argentině kvůli znárodnění podílu ve společnosti YPF podniklo první odvetný úder už minulý měsíc v podobě omezení dovozu argentinské bionafty.