Koruna oslabuje, dolar už je za dvacku

Praha - Koruna dnes odpoledne po zprávách o poklesu české ekonomiky a o neúspěchu jednání o nové vládě v Řecku oslabila na čtyřměsíční minima. V 15:40 se obchodovala proti pondělku k euru o 19 haléřů níže na 25,61 Kč/EUR a vůči dolaru ztratila 22 haléřů na 20,02 Kč/USD.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Dan Kitwood

Koruna klesla o jedno procento a vyhoupla se nad hranici 25,60 Kč/EUR. „V ranních hodinách přitom bylo možné na mezibankovním trhu nakoupit jedno euro ještě za 25,36 koruny,“ poznamenal Miroslav Frayer z Komerční banky, podle kterého poslala korunu na čtyřměsíční minima souhra několika nepříznivých faktorů.

Korunu oslabila zpráva o recesi české ekonomiky

První ranou pro českou korunu bylo zveřejnění prvního odhadu vývoje HDP za letošní první čtvrtletí. Oproti očekávanému nepatrnému růstu se česká ekonomika propadla hlouběji do recese, když poklesla meziročně i mezičtvrtletně o jedno procento. V reakci na data uvedl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, že nečekaný propad tuzemské ekonomiky by měl vést ČNB k debatě pouze o dalším snížení úrokových sazeb. 

Korunu i euro stahuje dolů i rozhádané Řecko

Výprodej české koruny dále umocnila zpráva o vyhlášení nových parlamentních voleb v Řecku, myslí si Frayer. Řecké parlamentní strany se dnes nedohodly na vytvoření vlády odborníků, jak navrhoval prezident Karolos Papulias. Země tak směřuje k dalším předčasným parlamentním volbám, které se uskuteční v červnu.   

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl

Euro se po zprávě o nových volbách v Řecku propadlo pod 1,28 USD

Kurz eura se odpoledne po zprávách z Řecka propadl hranicí 1,28 USD a sestoupil k dolaru na nové minimum za čtyři měsíce. Smazal tak počáteční zisky dosažené díky silnému růstu německé ekonomiky. Dolar vůči jenu po zprávách z americké ekonomiky vystoupil nad 80 jenů a s přírůstkem 0,3 procenta byl na 80,06 JPY.

Euro dopoledne podporovaly údaje, podle nichž německá ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 0,5 procenta a zachránila eurozónu před propadem do recese. Náladu investorů však brzy podkopal prudký pokles indexu důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku.  

Dolar získával díky sérii smíšených zpráv z ekonomiky. I když údaje o růstu maloobchodních tržeb byly slabé, podpořilo jej zlepšení průmyslové aktivity v oblasti New Yorku a zvýšení ukazatele nálady v sektoru obytné výstavby. Investoři srovnávají pomalý, ale stabilní růst americké ekonomiky s nejistotou jinde ve světě, zejména v Evropě a v Číně.