Zemědělci chystají nejmasovější protest v novodobé historii Česka

Praha - 1 500 strojů vyjede na 200 silnic po celém Česku - takové zbraně nasadí mezi devátou a jedenáctou hodinou 23. května zemědělci na boj proti chystanému zrušení zelené nafty a zavedení spotřební daně na víno. Silnice by neměly být blokovány, kolony zemědělských strojů by se měly pohybovat. Na tiskové konferenci o připravovaných akcích hovořil prezident Agrární komory Jan Veleba, akce bude prý masová. Blokády mají podle něj probíhat především na silnicích první a druhé třídy, Praze a dálnici D1 by se protesty měly vyhnout.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

Vysočina je na blokády připravená

„Nejsilněji se připravuje kraj Vysočina, kde je připraveno asi 280 kusů techniky,“ podotkl Veleba. Agrárníci mají dosud hlášenu účast zemědělců ze dvou třetin okresů a krajů, další patrně přibudou do konce týdne. Jízd se mají zúčastnit traktory, traktory s přívěsy, nákladní automobily a další mechanizace. Protestní akce proběhne mezi devátou a jedenáctou hodinou.

V případě neúspěchu se akce budou opakovat a stupňovat

Agrárníci již dříve uvedli, že chtějí nátlakovou akcí zvrátit rozhodnutí vlády. V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat. Největší nevládní organizace českých zemědělců v polovině dubna vyzvala premiéra Petra Nečase k jednání o zachování daňových úlev u nafty a dala mu ultimátum do konce dubna. Nečas však prý dodneška na výzvy nereagoval.

Jan Veleba„Já musím konstatovat, že předseda vlády s námi nejednal, nereagoval. A doba, kdy jednání mohlo a mělo vzniknout a situaci odblokovat, tak ta doba už uplynula,“ prohlásil Jan veleba, prezident Agrární komory.


Zrušení zelené nafty je součástí kabinetem schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko bylo společně se Slovenskem jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Dani by se nemělo vyhnout ani tiché víno, drobní vinaři ji ale odvádět nebudou

V současné době platí v Česku také nulová sazba daně z tzv. tichého (neperlivého) vína. Ministerstvo financí navrhuje daň deset korun na litr vína. Zároveň by ale od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500 000 hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce.

Vinaři se spotřební daní na víno nesouhlasí. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka podobná daň v okolních zemích není. Proti zavedení daně sepsali začátkem dubna petici. Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce ji podepsalo několik tisícovek sympatizantů.

Video Telefonát Michaely Polákové
video

Telefonát Michaely Polákové

Telefonát Michaely Polákové

Brífink Agrární komory