Logistika jde zas nahoru, premiantem je Singapur

Praha - Logistickým službám se začíná dařit. Po posledních dvou letech, kdy byly totiž tyto služby v útlumu, se dopravní služby začínají zmáhat. Vyplývá to ze studie Světové banky, která srovnává úroveň logistiky u víc než 150 zemí. Premiantem v budování logistiky je podle studie Singapur, hned za ním skončila čínská provnicie Hongkong. Mezi pěti nejlepšími jsou také tři zástupci z Evropy: Finsko, Německo a Nizozemí.

Podle výzkumu Světové banky jsou mezi zeměmi velké rozdíly. Za některé problémy mohou i přírodní katastrofy, které přerušují dodávky a zvyšují výdaje logistických společností.

„Logistika je podstatná pro konkurenceschopnost zemí. Firma může dělat dobré zboží za dobré ceny, ale pokud transport do zahraničí trvá dlouho, přijde tím o svou výhodu. Proto by země měly logistice věnovat velkou péči,“ tvrdí Mona Haddadová, manažerka Světové banky pro záležitosti logistiky.


Efektivní logistika je klíčem ke konkurenceschopnosti zemí, ekonomickému růstu a snižování chudoby. Mezi vyspělými zeměmi a slabšími ekonomikami je ten rozdíl velký, ale postupně se snižuje. Od roku 2010 je to ale spíš stagnace kvůli globální recesi a dluhové krizi v eurozóně.

Problémy zemí jsou různé, vnitrozemské státy trápí špatná infrastruktura

Složité spojení, špatné silnice a dálnice pouze na papíře. Pokud už tyto věci fungují, problémy se objevují na poli cel a hraničních nařízení. Komplikace mohou nastat i při komunikaci se spediční firmou či s úrovní nabízených služeb speditéra či dopravce.

Podle výzkumu doprava a logistika rapidně zvyšuje ceny už tak drahých potravin. A to zejména v Africe a na Středním východě. V rozvojových zemích logistika tvoří víc než polovinu cen potravin.

Video Logistika jde zas nahoru
video

Logistika jde zas nahoru