Francie schválila snížení platů ministrů a prezidenta o 30 procent

Paříž - Francouzská vláda na první schůzi schválila snížení platů ministrů a prezidenta o 30 procent. Opatření sliboval nový prezident Hollande. Snížení ministerských a prezidentského platu bylo coby symbolický krok v době ekonomické krize jedním z bodů programu nového prezidenta Françoise Hollandea. Podle francouzských médií Hollande také mimo jiné sliboval, že do konce června vydá dekret, který zmrazí na tři měsíce ceny pohonných hmot.

Předsedou francouzské vlády byl v úterý jmenován Jean-Marc Ayrault. Den poté oznámil, že navrhne snížení platů, které kabinet dnes také schválil. Prezident i ministři tak přijdou o třetinu svých platů. Opatření je v době ekonomické krize vnímáno jako symbolický krok, kterým může vláda přispět ke snižování výdajů.

Hrubý měsíční plat nejvyššího představitele Francie bude nově činit 14 910 eur (více než 380 000 korun) oproti původním 21 300 eurům (více než 543 000 korun). Stejnou mzdu bude pobírat i premiér Jean-Marc Ayrault. Další členové vlády budou měsíčně brát místo původních 14 200 eur (více než 362 000 korun) 9940 eur hrubého (253 000 korun).

Kabinet podle AFP dnešním krokem ukázal, že se chce odlišit od vlády Hollandeova předchůdce Nicolase Sarkozyho. Po zvolení do funkce hlavy státu v roce 2007 prezidentský plat stoupl o 170 procent, aby se vyrovnal platu premiéra.

Nicolas Sarkozy a François Hollande
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thibault Camus

Premiér dal ministrům podepsat „listinu profesní etiky“

Premiér Ayrault dnes dal zároveň 34 členům kabinetu podepsat „listinu profesní etiky“. Podle ní by se 17 ministrů a 17 ministryň například mělo vzdát všech další funkcí ve veřejné správě a vyvarovat se jakéhokoli střetu zájmů.

Na platech zákonodárců šetří i v Řecku

V rámci úspor dokonce v únoru řecký prezident Karolos Papulias souhlasil s tím, že se vzdá svého platu. Řecká média prezidentův krok označila za symbol solidarity s Řeky. Na internetu se v souvislosti s prezidentovým krokem objevil názor, že lepší pozdě nežli nikdy, a účastníci internetových diskuzí vyzvali 300 členů parlamentu, aby kroky prezidenta následovali. Kvůli napjaté finanční situaci Řecka se veškerých diet vzdali i všichni poslanci nového, jeden den trvajícího parlamentu.

V Itálii mají zákonodárci naopak peněz dost

Italští poslanci patří mezi nejlépe placené zákonodárce v Evropě s platem 11 283 eur (zhruba 290 000 korun) hrubého. K tomu zdarma létají, jezdí vlakem a požívají dalších výhod. To vše v době, kdy Itálie čelí přísným úsporným opatřením. Plat členů dolní komory parlamentu tak přesahuje o 60 procent evropský průměr. Snaha o snížení odměn pro veřejné činitele, které vyvolaly v době hospodářské krize ostrou kritiku, patří k jedné z priorit úřednické vlády premiéra Maria Montiho.