Resort zemědělství má na chov prasat 120 milionů, je to prý málo

Březina (Mladoboleslavsko) - Ministerstvo zemědělství má letos k dispozici 120 milionů korun na ozdravení chovu prasat. Snižování stavů by ale pozastavila dotace 400 milionů, odhaduje Svaz chovatelů prasat. Stavy prasat v Česku přitom od loňska klesly o desetinu na 1,58 milionu kusů, což je nejméně od roku 1921, kdy se tato data začala sbírat.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Mynařík

Podporu živočišné výroby považuje ministr za prioritu svého resortu. Chov hospodářských zvířat poskytne odbyt výrobě rostlinné a v návaznosti tak přinese nové pracovní příležitosti. Vloni v souvislosti se směrnicí EU vyplatilo ministerstvo v rámci dotačního programu Nákazový fond chovatelům vepřů 326 milionů korun. Pro letošek má zatím k dispozici 120 milionů, o dalších prostředcích bude jednat s ministerstvem financí.

Stavy prasat v Česku vytrvale klesají. „Významným vlivem na pokles celkových stavů prasat bylo zvyšování nákladů a z nich především rostoucí ceny krmných směsí,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Trh s vepřovým masem patří podle ministerstva k trhům, které vykazují obrovské výkyvy výkupních cen.

Jan Veleba, prezident agrární komory

„Živočišná výroba umírá a českým politikům je to jedno, naopak propadu ještě pomůžou, třeba zrušením zelené nafty.“


Podle údajů ministerstva zemědělství se v ČR vloni chovalo 1,7 milionu prasat, z toho 112 tisíc prasnic. O deset let dříve to bylo 3,6 milionu, respektive 293 tisíc kusů.

Vepřové maso
Zdroj: ISIFA
Autor: Miloš Ruml