Akcie Facebooku zahájily růstem, následně se vrátily na původní úroveň

New York - Akcie největší světové sociální sítě Facebook zahájily svůj debut na trhu Nasdaq vzestupem o zhruba 12 procent. Brzy se však růst akcií zmírnil, až ustal úplně a cena se vrátila na původní úroveň. Cena titulu se dostala v první minutě obchodování nad 42 dolarů z upisovací ceny 38 USD a při této ceně by tržní hodnota firmy činila zhruba 116 miliard dolarů. Debut byl pro mnohé zklamáním.

Cena akcií vystartovala na 42 dolarů za kus, následně zas opadla

Před 18:00 SELČ se cena akcií Facebooku vrátila zpět k upisovací ceně 38 dolarů za kus. To je značné zklamání pro řadu analytiků, kteří čekali v první den obchodování vzestup o desítky procent. Za první tři sekundy obchodování se podle televize CNBC zobchodovalo 82 milionů akcií firmy, což představuje téměř pětinu z celkově prodaných 421 milionů akcií. Kvůli návalu objednávek musel Nasdaq odložit začátek obchodování s titulem z původně stanovených 17:00 SELČ asi o půl hodiny.

„Asi se nepodařilo upisujícím bankéřům přesvědčit svět o tom, že ta výkonnost akcie poroste řádově stovky procent ročně. Tudíž investoři neuvěřili úplně té zázračné schopnosti Facebooku vydělávat peníze,“ říká Jan Pravda, ředitel společnosti Sanning Capital.


Facebook v horečně vybičované poptávce po svých akciích v primární veřejné nabídce výrazně zvýšil objem nabízených akcií. Cenové rozpětí zvedl na 34-38 dolarů a emisní cenu stanovil na jeho horním okraji. Z prodeje akcií si firma a její původní akcionáři a zaměstnanci zajistí kolem 16 miliard dolarů, dalších asi 2,4 miliardy dolarů získají za dodatečně vydané akcie.

„Máme tady dost nešťastných chlapíků,“ komentoval výsledky agentuře Reuters Wayne Kaufman z makléřské firmy John Thomas Financial, která působí na Wall Street. „Doufali, že si facebook povede mnohem lépe. Vsadím se, že na trhu je teď spousta zklamaných lidí,“ dodal.

Primární emise akcií facebooku je zdaleka největší v technologickém sektoru a v USA je celkově třetí po emisích finanční společnosti Visa a energetické společnosti Enel. Emisní cenou získal facebook tržní hodnotu 104 miliard dolarů, takže je to největší firma, která kdy vstoupila v USA na veřejný trh, a třetí největší celosvětově po čínských bankách Agriculture Bank of China a ICBC.

Vývoj akcií můžete sledovat ZDE


Video Ondřej Jonáš hostem Událostí, komentářů
video

Ondřej Jonáš hostem Událostí, komentářů

Ondřej Jonáš hostem Událostí, komentářů

18.5.2012

Telefonát Jana Pravdy