Nafta i benzin pozvolna zlevňují

Praha – Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zlevňovaly. Cena benzinu Natural 95 klesla o 20 haléřů na 37,09 koruny za litr. Nafta zlevnila o 19 haléřů na 36,30 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Analytici očekávají snižování cen v řádu desetihaléřů i v následujících týdnech.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum souvisí zlevnění s poklesem cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu. „Výraznějšímu zlevnění bránilo oslabování koruny vůči dolaru,“ uvedl. „Přesto však očekáváme v následujících dnech další pokles cen pohonných hmot, který by se mohl pohybovat až v řádu desetihaléřů,“ dodal.

Ceny ropy v posledních dnech prudce klesají, trhy se obávají ekonomického vývoje v Evropě a možného odchodu Řecka z eurozóny. Zlevňování u čerpacích stanic je však pomalejší. „Distributoři promítají do cen snížení cen vstupů vždy pomaleji než jejich zvýšení,“ uvedl analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Nejdražší pohonné hmoty v Jihomoravském kraji, nejlevnější v Jihočeském

Nejdražší byl v neděli Natural 95 v Jihomoravském kraji, cena tam však klesla o čtyři haléře na 37,94 korun za litr. Následovala Praha s cenou 37,49 korun za litr. Naopak nejlevnější byl benzin za 36,22 korun v Jihočeském kraji.

Nafta byla stejně jako benzin nejdražší v Jihomoravském kraji, litr se prodával za 37,06 koruny. V Praze stála nafta 36,73 koruny. Nejlevnější diesel byl za 35,49 korun v Jihočeském kraji.

Z okolních zemí zůstává pro řidiče nejlevnější Polsko. Litr benzinu tam stojí v průměru necelých 36 korun, nafta se prodává za 35,20. V Rakousku jsou ceny zhruba na stejné úrovni jako v Česku. Na Slovensku i v Německu stojí benzin více než čtyřicet korun.