OECD: Česko letos zůstane kvůli vládním úsporám v recesi

Paříž - Česká ekonomika letos kvůli vládním úsporným opatřením klesne o 0,5 procenta, předpověděla dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě loni v listopadu přitom OECD počítala s 1,6 procentním růstem. Pro příští rok snížila Česku odhad růstu na 1,7 procenta z dosavadních tří procent. Hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan dále uvedl, že Eurozóně hrozí těžká recese, která ohrožuje ekonomické oživování vyspělých zemí světa.

OECD v dnešní prognóze uvedla, že český HDP klesne v důsledku propadu soukromé spotřeby, kterou oslabují snahy o ozdravování veřejných financí, zejména zvyšování daní. Soukromá spotřeba podle prognózy klesne o 1,6 procenta a vládní spotřeba se sníží o 1,3 procenta. Celkový propad zmírní pouze růst investic a vývozu. Právě díky investicím a vývozu by se také měl ekonomický růst příští rok obnovit. 

OECD doporučuje pokračovat ve fiskální konsolidaci „rozumným“ tempem, které bude kompromisem mezi potřebou vyrovnat rozpočet a posílením poptávky, aby se ekonomika vymanila z recese, která začala v polovině loňského roku. OECD také doporučuje vládě prohlubovat strukturální reformy v oblasti deregulace trhu zboží a služeb. To by podle ní mělo podpořit investice a zaměstnanost.  

Mezinárodní měnový fond odhadl Česku tento měsíc pro letošní rok nepatrný růst hrubého domácího produktu o 0,1 procenta. V příštím roce čeká oživení výkonu na 2,1 procenta.

Video Rozhovor s Michalem Brožkou
video

Rozhovor s Michalem Brožkou

Inflace dosáhne čtyř procent

Inflace v Česku by měla letos kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty vzrůst na 3,9 procenta z loňských 1,9 procenta, odhaduje OECD. Příští rok se ale podle prognózy vrátí zpět na 2,1 procenta. 

Slovensku OECD předpovídá pro letošek zpomalení růstu na 2,6 procenta a příští rok zrychlení na tři procenta. Slovensko by podle organizace mělo posílit strukturální reformy a vládní kroky k ozdravování veřejných financí by měly zachovat růstový potenciál země.

OECD: Oživování světové ekonomiky ohrožuje krize v eurozóně

Eurozóně hrozí těžká recese, která ohrožuje ekonomické oživování vyspělých zemí světa. Řekl to hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan k dnešní globální ekonomické prognóze. Nová předpověď čeká, že letos ekonomika vyspělého světa mírně zpomalí růst a příští rok jej díky příznivému vývoji ve Spojených státech a Japonsku zesílí. Padoan vyzval evropské vlády a Evropskou centrální banku, aby rychle zastavily propad do recese, který podle něj eurozóně jako celku hrozí v důsledku další vlny dluhové krize v souvislosti s politickým vývojem v Řecku a problémy bank ve Španělsku.  

Podle Padoana je eurozóna už blízko tomu, aby naplnila nejhorší možný scénář z listopadové prognózy. Tento scénář předestřel pro letošní rok možnost propadu měnové unie o dvě procenta se silnými dopady na globální ekonomiku. OECD v dnešním standardním scénáři předpověděla eurozóně letos pokles o 0,1 procenta a příští rok oživení jen o 0,9 procenta. Průměrná čísla však maskují obrovské rozdíly mezi rostoucím severem a padajícím evropským jihem.

Německá ekonomika by letos měla vykázat růst 1,2 procenta a příští rok dosáhnout dvouprocentního tempa.  Pro všech 34 členských zemí, které patří do klubu vyspělých zemí světa, OECD předpovídá letos mírné zpomalení růstu na 1,6 procenta z loňských 1,8 procenta a v roce 2013 posílení na 2,2 procenta. Celá světová ekonomika by měla letos drobně zpomalit na 3,4 procenta a napřesrok akcelerovat na 4,2 procenta. Nové předpovědi jsou zhruba na úrovni prognózy z loňského listopadu.