Europoslanci doporučili zavést daň z finančních transakcí

Štrasburk - Evropský parlament chce společný systém daně z finančních transakcí. Europoslanci dnes valnou většinou hlasů schválili zprávu, která doporučuje zavést tuto daň v Evropské unii, případně v její části, pokud ji sedmadvacítka nepodpoří jednotně. Výsledek hlasování sice není závazný, protože europoslanci nemají žádné pravomoci v otázce daní, Evropská komise ho ovšem vítá. Věří totiž, že souhlas parlamentu zvýší politický tlak na členské státy, aby v této věci dosáhly kompromisu.

Zprávu podpořilo 487 poslanců, 152 jich bylo proti a 46 se hlasování zdrželo. „Velké vítězství,“ napsala po hlasování na Twitteru Anni Podimataová, která byla zpravodajkou schváleného dokumentu.

Daň z finančních transakcí se má stát významným zdrojem nových příjmů, podle posledních odhadů by to na úrovni celé EU znamenalo až 57 miliard eur (přes 1,4 bilionu korun). Tyto peníze by tak mohly pomoci konsolidovat veřejné rozpočty. Komise ve vysvětlujícím prohlášení mimo jiné uvedla, že tato daň by mohla vést ke snížení nebo menšímu nárůstu zdanění příjmů a práce, což by stimulovalo spotřebu a celkovou poptávku.

České vládě se daň z finančních transakcí nezamlouvá

Český ministr financí Miroslav Kalousek v polovině března po schůzce ministrů financí EU ale prohlásil, že banky by tuto zátěž stejně promítly do cen pro běžné spotřebitele, takže by chystané daňové opatření bylo jen na úkor konkurenceschopnosti Evropy. Zatímco česká vláda zavedení daně z finančních transakcí odmítá, Senát ho podpořil.

Jak vysoká by měla být daň z finančních transakcí?

Evropská komise přijala plán na zavedení daně z finančních transakcí loni v září. Obchody s akciemi a obligacemi mají být zdaněny sazbou 0,1 procenta a s deriváty 0,01 procenta. S myšlenkou zdanění finančních transakcí přišel již na počátku 70. let minulého století nositel Nobelovy ceny James Tobin, který tak chtěl odradit od spekulativních obchodů.


Podobného názoru jako Kalousek je i britský premiér David Cameron. Ten před časem dokonce prohlásil, že Británie zavedení nové daně nepodpoří, pokud nebude zavedena celosvětově. Argumentoval přitom tím, že nová daň, pokud bude zavedena pouze v Evropě, způsobí ztrátu pracovních míst a daňových příjmů, protože by to přimělo mnoho finančních institucí k přesunu do jiných oblastí, což by bylo špatné pro celou Evropu.

Obavy o konkurenceschopnost Evropy dnes před hlasováním zaznívaly i z řad europoslanců. Přesto parlament zavedení daně z finančních transakcí nakonec doporučil.