BSA upozornila deset tisíc firem, že používají nelegální software

Praha - Na firmy, které potřebují software ke své činnosti a nemají zakoupené licence, si posvítila česká pobočka Business Software Alliance. S podezřením, že využívají nelegální kopie programů, zaslala obsílku 10 tisícům českých firem. Dnes to uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

„Ročně dostáváme několik tisíc oznámení zejména z anonymních zdrojů, které nás upozorňují na to, že se v různých firmách používá nelegální software. Mnohdy jsou ale tato udání zcela zcestná. V okamžiku, kdy si nejsme jisti zdrojem, tak na firmu nepodáváme trestní oznámení, ale snažíme se ji upozornit formou dopisu. Poté děláme namátkové kontroly,“ řekl Hlaváč.

Největší riziko nelegálního používání softwaru je u společností s více než deseti a méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě. BSA hrozí, že pokud vedení oslovených firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující. „Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění,“ dodal Hlaváč. 

Pokuty za kradený software postupně vzrůstají

Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 000 korun, což je o desetinu více než loni. Nejvyšší kompenzace se zatím pohybovaly mezi 500 000 a 700 000 korunami. Právní experti BSA odhadují, že letos průměrná výše odškodnění poroste rychleji než dříve kvůli novému zákonu o trestní odpovědnosti firem, který umožňuje stíhání celého podniku a ne jen konkrétních osob. 

BSA mnohé podnikatele rozhněvala výzvou, aby zaměstnanci upozorňovali za odměnu na nelegální software. „Budeme v tom pokračovat. Budeme dávat procentuální odměnu informátorům, kteří nám dokáží prokázat nelegální software ve firmách. Chceme najít ty velké ryby. Podíl nelegálního softwaru dosahuje 4 miliard korun, takže to je motivace, proč by lidé měli být informátory,“ dodal Hlaváč.

Firmy nejvíc kradou operační systémy a antiviry

BSA firmy obesílala i v minulých letech. Na její výzvu zareagovaly asi dvě pětiny z oslovených 25 000 podniků. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu, antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk). Míra softwarového pirátství v Česku loni klesla o jeden procentní bod na 35 procent.