Hewlett-Packard propustí po celém světě 27 tisíc zaměstnanců

New York - Společnost Hewlett-Packard (HP) bude propouštět a do roku 2014 přijde o práci zhruba 27 tisíc zaměstnanců. Je to součástí plánu, který má v jedné z největších technologických firem světa zastavit pokles zisků. K lepším číslům jí má pomoci také sloučení divize počítačů a tiskáren, větší důraz na inovace a aktivita na trhu tabletů. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Richard Jones

Technologického obra tlačí k rozsáhlým změnám hospodářské výsledky. Za druhé čtvrtletí fiskálního roku firma vydělala 1,6 miliardy dolarů. Překonala sice očekávání analytiků, ale jen proto, že byla rekordně nízká. Meziročně firma propadla o 0,75 miliardy dolarů, a proto rozbíhá zeštíhlující kúru.

Meg Whitmanová, výkonná šéfka HP 

„I když jsou některé z oznámených kroků složité, protože zahrnují například rušení pracovních míst, jsou nezbytné pro zajištění dlouhodobého zdraví společnosti.“


Změny se týkají hlavně divize tiskáren a osobních počítačů, které dlouhodobě ztrácejí. Firma chce také zjednodušit své sítě dodavatelů a úsporu více než tří miliard dolarů má přinést celosvětová vlna propouštění. Reorganizace zasáhne zhruba osm procent z celkových 300 tisíc zaměstnanců firmy.

„Společnost HP zatím neoznámila přesné plány pro jednotlivé regiony či země. Očekáváme však, že snižování počtu zaměstnanců se dotkne všech divizí firmy ve všech regionech, tedy i v České republice,“ upřesnil PR manažer Hewlett-Packard pro ČR a Slovensko Karel Taschner.

Uspořené peníze HP investuje do dalšího vývoje a výzkumu. Mířit bude hlavně na rostoucí segmenty trhu, například tablety. Posilovat bude i softwarová divize, která je v současnosti prakticky jedinou rostoucí součástí firmy.