BP couvá z projektu Nabucco, celý se asi omezí

Londýn - Definitivní konec zřejmě postihne původní plán výstavby plynovodu Nabucco, který měl přivádět zemní plyn z oblastí Střední Asie do západní Evropy. Britská energetická společnost BP totiž prohlásila, že pro Nabucco nebude dodávat plyn ze svého rozsáhlého pole Šach Deniz II v Ázerbájdžánu. Evropská komise však namítla, že projekt ještě není mrtvý a stále ještě připadá v úvahu i původní varianta. 

Tímto krokem tak BP podle agentury Reuters de facto rozhodla, že projekt, který má silnou podporu Evropské unie, by mohl být životaschopný jen v jiné podobě. Nakonec se tak zřejmě bude muset zmenšit jeho rozsah.

Šéf divize BP Iain Conn prohlásil, že jeho firma spolu s ázerbájdžánskou státní ropnou společností Socar pro svůj plyn zvažují už jen dvě varianty. V obou případech je to menší alternativa k původním plánům. Jednou z možností je podle Conna projekt konsorcia Nabucco označovaný jako Nabucco West. Druhou variantou je projekt South East Europe Pipeline (SEEP).

„Podle našeho chápání je původní verze projektu Nabucco pořád na stole,“ prohlásila mluvčí komisaře EU pro energetiku Marlene Holznerová. Podle ní ani tak nezáleží na tom, jak se projekt bude jmenovat, podstatné je, aby nějaký alternativní plynovod vůbec vznikl. 

Nabucco už nechtěla dál financovat ani maďarská firma MOL

Navíc BP není první, komu se původní plány na výstavbu plynovodu přestaly líbit. Maďarská společnost MOL před časem uvedla, že projekt už nehodlá dál financovat. V dubnu pak Maďaři oznámili, že jsou připraveni svůj podíl v projektu prodat. Konsorcium Nabucco vede rakouská společnost OMV, součástí konsorcia jsou německá společnost RWE, zmíněný MOL, turecký Botas, bulharský BEH a rumunský Transgaz.

Plynovod
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: SERGEY DOLZHENKO

V hodnocení situace po zprávě BP je opatrný i německý koncern RWE. Podle firmy je pravděpodobné, že o původních plánech na výstavbu plynovodu Nabucco se ještě bude jednat, i kdyby nakonec dostala přednost kratší varianta. „Věříme, že v soutěži uspěje Nabucco West. Pak si stále myslím, že o původním konceptu Nabucco se ještě bude hovořit,“ míní člen řídícího týmu RWE Leonhard Birnbaum.

BP: Původní projekt Nabucco jde k ledu

Poté však BP dodala, že původní projekt Nabucco jde k ledu, protože není ekonomicky životaschopný. Pole Šach Deniz mělo být hlavním dodavatelem plynu pro Nabucco, pokud tedy BP zvažovanému projektu nevěří, je to pro celý záměr zcela zásadní. Pole Šach Deniz mělo do potrubí Nabucco ročně dodávat asi 16 miliard metrů krychlových plynu. To je zhruba polovina celkové plánované kapacity 30 miliard kubíků.

Podle původních plánů měl být plynovod Nabucco dlouhý asi 4 000 kilometrů a měl by přepravovat plyn z oblastí Střední Asie přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska a zemí západní Evropy. Plynovod by měl snížit závislost Evropy na ruském plynu.