USA a Argentina čelí stížnostem u WTO

Ženeva - Evropská unie dnes napadla u Světové obchodní organizace (WTO) omezení dovozu, které zavedla Argentina. Stovky druhů zboží prý nyní například musí získat dovozní licence. EU požaduje odstranění těchto bariér. Stížnost podala také Čína, a to na Spojené státy kvůli vyrovnávacím a antidumpingovým clům, které Washington v poslední době uvalil na dovoz více než dvou desítek čínských produktů. USA tvrdí, že je Peking subvencuje v rozporu s mezinárodními pravidly, nebo že je čínské firmy prodávají na americkém trhu pod tržní cenou, Peking to popírá. 

Zástupce čínské mise u WTO agentuře Reuters sdělil, že stížnost se týká cel na 22 výrobků, u nichž roční objem vývozu do USA dosahuje asi 7,3 miliardy dolarů (přes 148 miliard Kč). Mezi nimi jsou například solární panely, výrobky z oceli, hliníku, dřeva a papíru nebo stožáry větrných elektráren.   

Čína požádala Spojené státy prostřednictvím WTO o konzultace v této věci, což je první krok k řešení sporů v rámci organizace. Pokud rozhovory nepovedou k dohodě, bude moci Čína požádat WTO o ustavení rozhodčího panelu. Pokud ten zjistí, že USA uvalují zvýšená cla v rozporu s pravidly, může nařídit Washingtonu tato opatření zrušit, anebo dovolí Pekingu, aby zavedl protiopatření.

Čínská mise u WTO obvinila USA ze zneužívání antidumpingových opatření k ochraně amerických výrobců před konkurencí. Za poslední takový případ označila nedávno uvalená vyrovnávací a posléze i antidumpingová cla na čínské solární panely. Peking v této souvislosti obvinil Washington z toho, že postupoval proti pravidlům, když pro odhad nákladů čínských výrobců panelů použil údaje z jiných zemí, kde je výroba dražší.

EU protestuje proti argentinským omezením dovozu

„Omezení dovozu uložená Argentinou porušují pravidla mezinárodního obchodu a musí být odstraněna. Tato opatření podstatným způsobem poškozují společnosti v EU a negativně dopadají na pracovní místa a naše hospodářství obecně,“ řekl eurokomisař pro obchod Karel de Gucht. Podle něj se podmínky pro obchodování v této jihoamerické zemi očividně zhoršují. „Proto nemám na výběr a musím napadnout argentinský ochranářský režim pro dovoz,“ dodal. 

Karel De Gucht
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Olivier Hoslet

Problém má unie nejen se zmiňovanou povinností získávat dovozní licence, ale třeba i s tím, že firmy musí zajišťovat kompenzaci dovozu vývozem. Licenční systém už od počátku roku 2011 postihl víc než 600 druhů výrobků, podotkla EK, například autosoučástky nebo elektrické přístroje. Omezení uplatněná v loňském roce se dotkla vývozu za 500 milionů eur.

Unie už naznačovala, že proti Argentině použije obchodní páky. Podle některých zdrojů například zvažuje zastavit jednání o preferenční celní dohodě se čtyřčlenným jihoamerickým obchodním blokem Mercosur (Mercado Común del Sur, Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a Venezuela). Španělsko proti Argentině kvůli znárodnění podílu ve společnosti YPF podniklo první odvetný úder už minulý měsíc v podobě omezení dovozu argentinské bionafty.