Euro za míň než dolar? Možná už brzy

Praha – Kurz eura se v tomto týdnu dostal na dvouletá minima. Velké investiční fondy se totiž bojí dalšího šíření dluhové krize i možného odchodu Řecka z eurozóny a ještě více panují obavy o Španělsko, kde dnes Katalánsko požádalo vládu v Madridu o finanční pomoc. Jejich manažeři deníku Financial Times přiznali, že se kvůli tomu začali zbavovat eur. Bude to pro euro další smrtící rána? Odborníci varují, že pokud by začaly zadlužené země z eurozóny odcházet, mohlo by euro stát dokonce méně než jeden dolar.

Včera v podvečer euro oslabilo na 1,2574 dolaru za euro a dnes odpoledne sestoupilo těsně pod klíčovou hranici 1,25 USD, nové minimum za téměř dva roky. Po 15:30 SELČ bylo se ztrátou 0,1 procenta na 1,2523 USD. Tento měsíc už jeho kurz ztratil více než pět procent. Dolarový index vůči koši měn stoupl na 82,461 bodu, nejvýše od září 2010. 

Jde o nejhorší kurz od července roku 2010. Ani po středečním summitu nepadlo rozhodné slovo, evropští státníci investory zkrátka nepřesvědčili. Velké investiční fondy se už ale eur ze svých portfolií houfně zbavovaly i před tím. Napomohla k tomu nejistota ohledně sestavování nové vlády v Řecku, kde sílí strany odmítající tvrdé škrty naordinované Bruselem. Ale také výroky nového francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který volá po revizi rozpočtového paktu.

„Poslední eura jsme prodali 15. května,“ uvedl investiční ředitel fondu Merk Investments Axel Merk. K podobnému kroku se pak rozhodly i druhý největší evropský investiční fond Amundi a jeden z největších britských fondů Threadneedle Investments.

Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank

„Euro se propadá už od dubna tohoto roku. Poslední výsledky voleb v Řecku nebo ve Francii tomu jen dál napomáhají.“


A další data přicházející z eurozóny důvody k obratu rozhodně nezavdávají. „Co stojí za tím posledním vývojem, jsou data týkající se podnikatelských nálad v eurozóně. Nálada spadla na tříletá minima. Pesimismus nezasahuje pouze země, které procházejí fiskální restrikcí, dotknul se i Německa. Evropská banka bude muset snížit i úrokové sazby,“ upozornil analytik ČSOB Jan Čermák.

Že Španělska přichází jedna špatná zpráva za druhou

Situaci eura zhoršují i spekulace o odchodu zadlužených zemí z eurozóny. Po Řecku se nově týkají i Španělska. „Pravděpodobnost řeckého exitu je z našeho pohledu někde na úrovni 55, 65 procent. My počítáme s tím, že eurozóna zůstane zachována s tím, že předpokládáme, že v ní zůstane i Španělsko. Pokud by Španělsko mělo vystoupit, tak si myslím, že se celá měnová unie rozpadne,“ varoval Čermák. Ze Španělska přitom přichází jedna špatná zpráva za druhou. Dnes například katalánský premiér Artur Mas oznámil, že Katalánsko potřebuje finanční pomoc od ústřední vlády. Nemá totiž na splácení dluhů. Katalánsko přitom je nejbohatším regionem Španělska.

Video Reportáž Romana Gazdíka
video

Reportáž Romana Gazdíka

Podle banky Citigroup by se tak mohlo snadno stát, že se kurz eura a dolaru brzy vyrovná. Jinými slovy jedno euro koupíte za jeden dolar. „Pokud Řekové odejdou nekontrolovaně a pokud se jejich problémy rozšíří do Španělska, Itálie nebo jiných států, tak tu hovoříme o rozpadu měnové unie, a to by znamenalo, že se euro může dostat i pod hranici jednoho dolaru,“ upozornil Piovarcsy. Jak moc je tato hrozba reálná, napoví hlavně výsledek nových řeckých voleb. Řekové půjdou znovu k urnám v červnu.