Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o polovinu

Praha - Tuzemská Raiffeisenbank zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 52 procent na 884 milionů Kč. K zisku přispěla nižší tvorba opravných položek a úspory v provozních nákladech. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme zaznamenali nejvyšší čtvrtletní zisk v celé téměř dvacetileté historii banky,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Lubor Žalman. Celková aktiva banky stoupla ke konci března meziročně o 2,4 procenta na 198,1 miliardy korun, což řadí Raiffeisenbank mezi středně velké banky.

Raiffeisenbank byla kvůli evropským regulatorním opatřením nucena během prvního čtvrtletí omezit poskytování některých úvěrů, především hypoték. „Všechny nové regulatorní požadavky jsme však již v prvním čtvrtletí v předstihu splnili a v posledních měsících tak opět úvěrujeme bez jakéhokoli omezení,“ dodal Žalman.

Banka ve svém portfoliu ani nadále nedrží žádné dluhopisy jakékoli z rizikových zemí Evropy, tedy Portugalska, Itálie, Irska, Řecka a Španělska. Téměř 99 procent svých investic banka směřuje do státních dluhopisů České republiky, zbývající část tvoří především firemní dluhopisy velkých českých firem.

Trojici největších tuzemských bank v prvním čtvrtletí stoupl v souhrnu čistý zisk o devět procent na 11,95 miliardy korun. Česká spořitelna zvýšila čistý zisk o více než 17 procent na téměř 4,5 miliardy korun. Komerční bance stoupl zisk o více než tři procenta na téměř 3,5 miliardy korun. ČSOB ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk o šest procent na čtyři miliardy korun.