Většina peněz z půjčky Řecku padne na úroky

Atény - Řecko dokáže přežívat jen se zahraniční pomocí. Sáhne si ale pouze na její třetinu. Zbytek padne na úroky z gigantického řeckého dluhu. Na řecké účty po částech přichází 130 miliard eur. Peníze se tam ale neohřejí ani tři dny a dvě třetiny míří zpět Mezinárodnímu měnovému fondu, Evropské unii a centrální bance, kterým Řecko dluží tři čtvrtiny ze svého 200miliardového dluhu.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

„Skutečně velká část pomoci jde do Řecka jenom proto, aby Řekové byli schopni splácet nebo refinancovat stávající dluh a platit z něho úroky,“ informoval Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. 

V případě, že parlamentní volby vyhrají politici, kteří s Evropou přestanou spolupracovat, bude země muset z eurozóny ven a věřitelé přijdou o půjčené peníze i úroky. „Vystoupení Řecka z eurozóny v tuto chvíli není výhodné jak pro Řeky, tak pro zbytek eurozóny. Nelze vyloučit, že se tak stane, protože narážíme na politické mantinely toho, co je možné v demokratické společnosti, jako je Řecko, vysvětlit voličům,“ dodal Bureš.

Řecká situace bude svízelná, ať už volby vyhraje radikální levice nebo strany radikálního proudu. Tak jako tak nebude lehké dodržovat cestovní mapu, kterou dohodl předchozí kabinet s MMF a EU. „Politické strany hlavního proudu budou chtít nějakým způsobem změnit dohodnuté podmínky a v tuto chvíli z té druhé strany především z Německa, ale i z Francie a i MMF zaznívá poměrně jasné ne. Takže situace v každém případě bude hodně napínavá,“ myslí si Bureš. 

Vybírá se jen z méně špatné varianty

Pokud Řecko nebude chtít dál spolupracovat s MMF a EU, není moc dalších cest než cesta ven z eurozóny. Řecku dojdou někdy koncem června peníze, a pokud bude chtít dál vyplácet peníze důchodcům a státním úředníkům, tak si velice brzo bude muset začít tisknout peníze samo. V takovém případě trojka, která je majoritním držitelem Řecka, by na tom byla bita nejvíce. 

Ovšem ve chvíli, kdy by Řecko vystoupilo z eurozóny a ztratilo nárok na veškerou tuto zahraniční pomoc, tak by si samo na sebe upletlo ještě tvrdší bič, protože by bylo dotlačeno k okamžitému vyrovnání hospodaření. 

„Pokud Řecko přestane spolupracovat, zůstane izolované po mnoho let. Nebudeme mít potraviny, léky, benzin a sociální systém se úplně rozpadne,“ uvedl Antonis Samaras, předseda Nové demokracie. Tamní ekonomika by se sesypala jako domeček z karet. O svém osudu Řekové rozhodnou v parlamentních volbách 17. června.