Konkurenceschopnost ČR je za Kazachstánem, export prý říká opak

Praha - Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu International Institute for Management Development (IMD) propadla o tři místa. Posunula se za Kazachstán na 33. pozici z 59 států. Podle ekonomů sráží konkurenceschopnost Česka mimo jiné vysoká míra korupce a nízka proinovativnost podniků. Závěry institutu nicméně odmítá hospodářská komora. Podle ní je Česko dostatečně konkurenceschopné, což dokazuje současný vývoj českého exportu.

Česká republika se propadla potřetí za sebou

Žebříček švýcarského institutu patří mezi dvě nejrespektovanější hodnocení konkurenceschopnosti; tím druhým je hodnocení od Světového ekonomického fóra. V něm podle údajů zveřejněných loni v září Česko kleslo na 38. pozici z předchozí 36. Vzhledem k tomu, že se Česko v obou nejvýznamnějších žebříčcích propadá už třetí rok, půjde asi o hlubší problém.

V čem Česko nejvíc ztrácí, se obě instituce shodnou. Je to politická nestabilita, špatné prostředí pro podnikání a neefektivní státní aparát. Kritiku si Česko vysloužilo mimo jiné za velkou míru korupce.

„Podle manažerů u nás nejsou praktiky vhodné pro podnikání, nechováme se efektivně, zaměstnavatelé i zaměstnanci nemají postoje, které bychom očekávali. Souvisí to i s korupcí a obcházením pravidel,“ řekl dnešním Hospodářským novinám ekonom Vilém Semerák z institutu CERGE-EI, který se podílel na studii IMD.

Michal Mejstřík, ekonom

„Naši výrobci neumí vyvážet ani vymýšlet, takže my jsme považováni za vynikající dodavatele, kvalitní a levné, ale to není pozice, která by nás do budoucna definovala jako úspěšné hráče.“


Závěry obou žebříčků nicméně odmítá prezident hospodářské komory Petr Kužel. „Já jsem naprosto překvapen takovouto zprávou, protože si nemyslím, že by české firmy nebyly konkurenceschopné na světovém trhu,“ zdůraznil v rozhovoru pro ČT24 s tím, že pro jeho názor hovoří současný vývoj exportu. „Export je dnes tahounem české ekonomiky. Kdybychom byli nekonkurenceschopní, české výrobky by se nedostaly na světový trh,“ upřesnil.

Spojené státy stále ekonomickým lídrem

Nejkonkurenceschopnější ze zařazených ekonomik jsou podle švýcarského insititu Hong Kong, USA a Švýcarsko. Přes všechna klopýtnutí tak zůstávají Spojené státy v centru světové konkurenceschopnosti, a to díky své unikátní ekonomické síle, dynamice svých podniků a schopnosti inovace.

„Konkurenceschopnost Spojených států má velký vliv na zbytek světa, neboť jedná jak s rozvinutými, tak rozvojovými ekonomikami. Evropa je zatížena strohostí a roztříštěností politického vedení a je tak jen stěží věrohodnou náhradou, zatímco jižní blok rozvíjejících se trhů stále postupuje vpřed,“ popsal výsledky ředitel IMD v oblasti konkurenceschopnosti profesor Stephane Garelli.

Nejkonkurenceschopnějšími zeměmi v Evropě jsou Švýcarsko (3), Švédsko (5) a Německo (9), které mají proexportně orientovanou výrobu a fiskální disciplínu. Pozice Irska (20), Islandu (26) a Itálie (40) už nevypadjí tak pozitivně, nicméně podle IMD mají jednoznačně větší šanci se odrazit zpět něž Španělsko (39), Portugalsko (41) a Řecko (58), které nadále děsí investory.