Stavební firma Metrostav je v insolvenci

Praha - Městský soud v Praze dnes vyhlásil insolvenční řízení s přední tuzemskou stavební firmou Metrostav. Návrh podala společnost Alu Progres, které Metrostav údajně dluží za stavební dodávky již více než tři měsíce po lhůtě splatnosti 1,4 milionu korun. Metrostav považuje insolvenční návrh za neopodstatněný a šikanózní.

Uvedená pohledávka údajně vznikla při výstavbě kancelářského centra a bytů v Praze na Pankráci, kam Alu Progres dodávala například hliníková okna, dveře, skleněné stěny a žaluzie, stojí v insolvenčním návrhu.

„Jde o klasické zneužití insolvenčního zákona pro řešení obchodních sporů, kdy navrhovatelem je firma, která řádně neplnila své závazky dle uzavřených smluv. Metrostav tento neoprávněný návrh odmítá a zváží i návazné právní kroky vůči navrhovateli,“ řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Metrostav je podle něj finančně zdravá společnost, jejíž zůstatky na bankovních účtech dlouhodobě přesahují několik miliard korun.

Petr Novotný, advokát:

"Stavební spory jsou zpravidla složité, komplikované a účastníci vědí, že u soudu potrvá relativně dlouho, než o nich rozhodne. Často se proto uchylují k jiným prostředkům a jedním z těch možných prostředků může být i insolvenční návrh.

Teď je na řadě Metrostav, aby soudu předložil podklady, dokumenty, důkazy o tom, že v úpadku není."


„Ve stavebnictví je celkem normální a už delší dobu se děje to, že práci odvedete a na základě splatností tam zůstanou nějaký peníze ležet a o těch penězích se snaží všichni vyjednávat,“ říká výkonný ředitel Alu Progres Pavel Vacek.

Video Metrostav v insolvenci
video

Metrostav v insolvenci

„Podání insolvenčního návrhu a s tím spojená medializace může být snahou dostat Metrostav pod tlak v rámci dílčího obchodního sporu. Zajímavé tedy bude sledovat, zda se k tomuto návrhu přidají další věřitelé. Pokud by se ukázalo, že šlo o spekulativní insolvenční návrh, Metrostav by se mohl domáhat náhrady škody,“ uvedl právník Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Alu Progres nedávno podala insolvenční návrh také na PSJ

Metrostav je prý také v prodlení s platbou za podobné dodávky pro stavbu luxusních bytů v Praze na Kajetánce. Za tuto zakázku údajně firmě Alu Progres dluží 640 tisíc korun. Insolvenční navrhovatel zároveň tvrdí, že Metrostav dluží ještě elektromontážní firmě Lumen z Českých Budějovic 26,2 milionu korun.

Alu Progres se nedávno snažila o insolvenční řízení také s jihlavskou stavební firmou PSJ. Krajský soud v Brně ale nakonec návrh zamítl. Podle soudu se dluh ani existenci dalších věřitelů nepodařilo prokázat.