Soukromí zemědělci bojují za kompenzace kvůli zrušení zelené nafty

Praha - Aby zemědělci nebyli zrušením zelené nafty příliš bití, stát pravděpodobně nabídne určité kompenzace. Ve hře zůstává možnost zachování daňové úlevy alespoň do roku 2013, podpora zemědělských investic a další daňová problematika. Po jednání s premiérem Petrem Nečasem a ministrem zemědělství Petrem Bendlem to potvrdil předseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Josef Stehlík. Konkrétní podoba návrhu „úlev“ by měla být hotova během příštího týdne.

ASZ se na rozdíl od ostatních agrárních organizací k protestu z minulého týdne nepřipojila. Premiér Nečas se soukromými zemědělci bez problému komunikuje, s Agrární komorou, jejíž hlavou je Jan Veleba, a dalšími organizátory blokád, kteří v souhrnu představují zhruba 80 procent českého zemědělství, mluvit odmítá. ASZ reprezentuje zájmy menších sedláků, kteří jsou v Česku v menšině.

„Jednali jsme se zástupci Asociace soukromých zemědělců. Jednání bylo konstruktivní, myslím si, že jsme se pozitivně posunuli a osobně bych byl rád, kdybychom na začátku příštího týdne dosáhli dohody,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Co by mohli zemědělci získat

Stehlík již před dvěma týdny předal premiérovi kromě požadavku na zachování daňových úlev u nafty pro zemědělské účely minimálně do konce roku 2013 také návrh několika dalších opatření. Ta by podle něj mohla být nejen pro zemědělce přínosnější než samotná zelená nafta. Námětem dnešního jednání byly podle Stehlíka také podpora zemědělských investic a další daňová problematika. Malí sedláci dlouhodobě brojí především proti přebujelé byrokracii, která jim komplikuje hospodaření.

„Zkraje příštího týdne bude poslední jednání, ze kterého vzejde konečný návrh. (…) Ze strany premiéra je maximální vstřícnost najít nějaké řešení, které pro zemědělce bude mít význam,“ podotýká Stehlík.


Agrární komora ve středu uvedla, že kvůli chystanému zrušení daňových úlev u nafty zatím znovu demonstrovat nehodlá. Agrárníci v příštích dnech znovu vyzvou k jednání premiéra a budou lobbovat u poslanců a senátorů, aby hlasovali proti návrhu. V případě, že zrušení projde, uspořádali by demonstraci v Praze.