Moderní tapety zkrášlí domácnost a ušetří peníze

Praha - Moderní tapety našly v Česku své místo. Lákají na netradiční způsob, jak zkrášlit příbytek. Instalace tapet je jednoduchá, stejně tak se některé dají i přemísťovat. Pořízení přijde na relativně málo peněz a výsledek je mnohdy lepší než malba. Designové samolepky k nám přišly ze zahraničí. Na přání zákazníka se dají vytvořit rozličné vzory, v největší oblibě jsou květinové.

Samolepka vypadá jako malba

„Používáme lité fólie, které jsou vlastně odlišné od ostatních produktů tohoto typu, protože se řeže konkrétní tvar. My tu věc nakreslíme tak exaktně a vytvarujeme v počítači tu křivku nebo převedeme tu ilustraci tak, že plotr vyřeže jenom ten tvar a na stěně to působí jako malba,“ tvrdí Blanka Kulišťáková, designérka a spoluzakladatelka společnosti Sofistick.

Zákazník si může vybírat z různých vzorů. Pokud nechce utrácet za exkluzivitu, vybere si z portfolia, pokud si přinese svůj vlastní nástin, není problém to pro něj udělat. Firmy mají obvykle veškeré materiály přímo na skladě, takže nemusí vyrábět nic dopředu. V dnešní době nejvíc letí květinové vzory, které se hodí téměř do jakéhokoli prostoru.

Vytváření samolepky
Vytváření samolepky
Více fotek
  • Vytváření samolepky zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3631/363038.jpg
  • Dílna, v níž se samolepky a tapety vyrábí zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3631/363039.jpg
  • Materiál na výrobu tapet zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3631/363040.jpg
  • Vytváření samolepky zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3631/363035.jpg

Zákazníci mají zájem o renesanci. Chtějí se odlišit a neutratit tolik peněz. Na základě silné „touhy“ veřejnosti po určitém typu tapety firmy reagují a vytváří nové typy. „Lidé viděli, že mohou mít i něco jiného. Kupují tapety na míru. Přijde člověk, řekne, že chce nějaký motiv, my mu můžeme změnit dimenze, máme živá data těch podkladů, můžeme měnit barvy pozadí, barvy toho motivu, všechno na míru, na konkrétní prostor,“ doplňuje Kulišťáková.

Dvojí použití tapet

  • Buď se používá jako krátkodobá výstavní tapeta, kterou stačí jen namočit ve vodě a už se dá aplikovat na zeď. A zároveň opětovným namočením sundat, žádné lepidlo nezůstává.
  • Když si to klient lepí doma, tak použije tapetové lepidlo, aby tapeta mohla dlouho držet. Jedná se o materiál, který je na povrchu papírový, ale uvnitř je z netkané textilie, takže se nenatahuje, nemění rozměry ani při lepení. Tapetový materiál i barvy jsou zdravotně nezávadné.

Bytový design nejsou ale jen samolepky nebo tapety, stále častěji lidé dbají na to, aby jim všechno pěkně ladilo. „Ideální představa, kterou teď vlastně budeme uvádět do života, je propojování tapety a sofistikového motivu, myslím tím řezaného z fólie a nažehlovačky,“ vysvětluje Kulišťáková.

Video Ekonomika +
video

Ekonomika +