Stovky lidí naletěly podvodným e-shopům

Praha - Stovky lidí po celé republice se staly obětí tří podvodných internetových obchodů. Zákazníci se nechali nalákat na výrazně nižší ceny zboží, zaplatili předem, nic ale nedostali. E-shopy elektro-a-domacnost.com, top-obchod.net a dobre-ceny.net fungovaly jen pár týdnů a podle kriminalistů za nimi stojí stejná organizovaná skupina. Škody mohou dosáhnout několika milionů korun. Policie je zahlcená trestními oznámeními a stále přicházejí nová.

Stránky e-shopů jsou už na žádost kriminalistů zablokované. Zklamaní zákazníci, kteří přišli i o desítky tisíc korun, volají do spotřebitelských poraden. Ty pro ně ale mají jedinou radu - obraťte se na policii.

Podle policie za všemi třemi obchody stojí stejní lidé. „V rámci prošetřování jsme zjistili skutečnosti, které vypovídají o tom, že by tyto tzv. e-shopy mohly být navzájem propojeny,“ potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Adresy a identifikační údaje obchodů byly smyšlené nebo opsané z obchodního rejstříku. Uvedené telefony patřily lidem, kteří na internetu často podávali inzeráty na práci s tím, že jsou ve finanční tísni. Jiným lidem zase patřila čísla účtů, ze kterých se peníze přeposílaly do zahraničí. Stopy vedou do Dominikánské republiky.

Lidé, kteří se zboží nedočkali, porušili zásadní pravidla. Neprověřili si dostatečně obchodníka a dosud neznámému prodejci zaplatili předem. Teď je velmi pravděpodobné, že peníze nenávratně zmizely. Podobný případ se objevil před půl rokem, policie ale vyšetřování odložila. Pachatele se jí vypátrat nepodařilo.